Projektowanie kuchni

Propozycje kuchni w układzie dwurzędowym

 

Jak zaprojektować kuchnię równoległą?

Kuchnia dwurzędowa to jeden z najrzadziej spotykanych układów kuchennych. Nie oznacza too jednak, iż nie jest to bardzo komfortowa i ergonomiczna kuchnia. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem równoległego układu kuchni, proponujemy zapoznać się ze wszytkimi cechami tej kuchni.

Kuchnia dwurzędowa: wady i zalety.

Zalety równoległej kuchni dwurzędowej:

  • Duża powierzchnia robocza;
  • duża ilość miejsca do przechowywania;
  • łatwa organizacja trójkąta roboczego;
  • możliwość umieszczenia urządzeń kuchennych w zabudowę kuchenną.

Ostatni punkt dotyczy nie tylko ilości, ale także wielkości: planując kuchnię dwurzędową, można sobie pozwolić na przykład na dodanie lodówki dwudrzwiowej, szerokiej kuchenki lub zmywarki.

Wady kuchni dwurzędowej:

  • Zajmuje dużo miejsca, nadaje się tylko do przestronnych pomieszczeń;
  • trudności z umieszczeniem stołu w jadalni;
  • nieporęczny wygląd.

Dla kogo odpowiednia jest kuchnia równoległa?

Układ równoległej kuchni to przede wszystkim geometria pomieszczenia. Wynika to z głębokości szuflad i blatów roboczych oraz wymaganych odstępów między nimi. Szerokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,5 m, a odległość między rzędami 1,2-1,5 m. Jeżeli odległość między szufladami jest mniejsza niż 120 cm - nie będzie można wygodnie poruszać się po pokoju, ponieważ meble otwierają się na 40-60 cm i przeszkadzają w chodzeniu. Jeśli jest ona większa niż 150 cm, podczas gotowania trzeba będzie poświęcić zbyt wiele czasu i energii na przemieszczanie się. W przypadku pomieszczeń o szerokości mniejszej niż 250 cm meble kuchenne należy umieścić na jednej ze ścian: w ten sposób można zachować odpowiednią odległość między rzędami, aby wygodnie się poruszać. Jeśli chodzi o powód ustawiania mebli w dwóch rzędach, warto zauważyć, że jest to naprawdę konieczne dla tych, którzy uwielbiają gotować, mają dużo rzeczy do przechowywania i zamierzają umieścić maksymalną ilość sprzętu kuchennego. W przeciwnym razie projektanci zalecają oszczędzanie miejsca i korzystanie z kuchni ustawionej po jednej stronie.

kuchnia funkcjonalna

Jaki jest najlepszy sposób rozmieszczenia mebli?

Kuchnia równoległa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Zanim zamówisz zestaw meblowy, wykonaj rysunek i rozrysuj umieszczenie każdego mebla oraz urządzenia.

Przechowywanie 

Prawdopodobnie najważniejszą powierzchnią w każdej kuchni są miejsca do schowania rzeczy. Projektanci lubią zaznaczać bezpośrednio na rysunku, co będzie przechowywane: żywność, naczynia do gotowania, urządzenia itp.

Właściwe rozmieszczenie miejsc przechowywania pozwoli na stworzenie logicznego i intuicyjnego systemu:

  • w obszarze gotowania, tj. w pobliżu kuchenki i piekarnika, należy umieścić garnki, patelnie, szpatułki;
  • obok kuchenki znajduje się miejsce do przygotowywania potraw; przydadzą się tu noże i deski do krojenia miski przyprawy;
  • obok zlewu trzymaj gąbki ściereczk, płyn do mycia naczyń i opakowania;


Samo miejsce do przechowywania podzielone jest na dwie części: artykuły spożywcze należy schować do lodówki i szuflad obok, a wszystkie przedmioty użytkowe umieścić w schowkach po drugiej stronie.
Aby ułatwić korzystanie z mebli, zamów dolną kondygnację wyłącznie z wysuwanymi szufladami: o wiele łatwiej jest w nich znaleźć rzeczy niż w uchylnych szafkach.
Jeśli chodzi o górny poziom, dostępne są trzy opcje:

  • Dodaj dodatkowy trzeci poziom szafek, zamawiając wpuszczaną kuchnię dwurzędową aż do sufitu. Jest to przydatne, gdy nie ma się pewności, czy wystarczy miejsca na wszystkie rzeczy, lub gdy trzeba ukryć komin przed okapem.
  • Zamień górną kondygnację na otwarte półki. W ten sposób równoległa kuchnia będzie wyglądać na większą i jaśniejszą.
  • Pozostaw górną warstwę tylko z jednej strony. Pomaga również wizualnie rozjaśnić układ równoległy, ale zmniejsza ilość miejsca do przechowywania.
  • Ważne jest również umiejscowienie lodówki. Jest on częścią trójkąta roboczego, więc nie można go umieścić w dowolnym pustym miejscu, a jego umieszczenie musi być przemyślane. Eksperci zalecają umieszczenie lodówki po jednej stronie, a kuchenki, zlewu i blatu roboczego po drugiej. Wygodnie jest też wbudować lodówkę w jedną ze ścian kolumn, ukrywając w niej piekarnik i mikrofalówkę, czy inne sprzęty kuchenne.

Obszar gotowania w kuchni równoległej 

Najbardziej intensywnie wykorzystywaną przestrzenią w każdym układzie, także równoległym, jest przestrzeń robocza. Wspomnieliśmy już, że kuchenka jest umieszczona blisko zlewu, po przeciwnej stronie niż lodówka. Pomiędzy nimi należy pozostawić blat roboczy do przygotowywania posiłków. Szerokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm, a lepiej jest mieć w zapasie 90-100 cm, aby łatwiej było gotować. W rozbudowanej kuchni dwurzędowej z dużym blatem roboczym należy zainstalować dużą płytę grzewczą z 3 lub 4 palnikami. Piekarnik nie jest bezpośrednio związany z obszarem gotowania, dlatego można go umieścić poza obszarem gotowania. Wygodniej jest używać urządzeń znajdujących się na wysokości dłoni, niż pod płytą grzewczą. Standardowe rozwiązanie: 2 lub 3 kolumny meblowe ustawione obok siebie, w których zintegrowano piekarnik i lodówkę. Obok piekarnika należy pozostawić pusty blat o szerokości 60 cm, aby po wyjęciu gorącej tacy można ją było od razu odstawić, a nie przenosić po całym pomieszczeniu.

Obszar mycia w kuchni dwurzędowej 

Z poprzednich części wynika, że w dwurzędowej kuchni równoległej zlewozmywak jest umieszczony blisko kuchenki. W tym miejscu umieszcza się również zmywarkę do naczyń, dzięki czemu nie trzeba prowadzić instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej przez całe pomieszczenie. 

Jadalnia

Największe wyzwanie, z jakim musisz się zmierzyć, to znalezienie miejsca na jadalnię w małej kuchni. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest skrócenie jednego z rzędów i ustawienie w pustej przestrzeni stołu jadalnego i krzeseł. Jeśli chcesz skupić się bardziej na części jadalnej niż roboczej, skróć oba boki kuchni dwurzędowej. Jest tu nawet wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić sofę lub kącik wypoczynkowy. Najbardziej egzotyczna i piękna jest opcja kuchni dwurzędowej z jadalnią w wykuszu lub na balkonie. Jeśli więc masz szczęście posiadać okno wykuszowe, panoramiczne lub loggię, skorzystaj z nich. Metoda numer 4: lada barowa. Można go zorganizować na parapecie między rzędami, można też odmówić kilku szafek i zamienić część blatu w stół. Odpowiednie, jeśli w mieszkaniu mieszkają 1-2 osoby lub jeśli w salonie jest wydzielona część jadalna. Nawet jeśli na środku między szufladami jest wystarczająco dużo miejsca (co zwykle ma miejsce w kwadratowych pokojach lub kawalerkach), nie zaleca się stawiania tam stołu - brak przejścia spowoduje, iż kuchnia będzie mniej ergonomiczna.

Jasna kuchnia

Opcje projektowe

Główną cechą układu dwurzędowego jest układ równoległy, jednak różnią się one od siebie bardziej niż mogłoby się wydawać. Ostateczny projekt zależy od tego, czego oczekujesz i jak wygląda pomieszczenie. O wielu z tych technik już wspominaliśmy, ale proponujemy powtórzyć je jeszcze raz:

  • Zwężone szafki z jednej strony. W tym miejscu należy zdać sobie sprawę, że głębokość mniejsza niż 50 cm utrudni wybór urządzeń do aranżacji.
  • Wymiana szafek na otwarte półki. W jednym rzędzie lub w obu. Kuchnia dwurzędowa będzie bardziej przestronna, ale i bardziej uporządkowana.
  • Zestaw trzypoziomowy. Drugi górny poziom pozwoli ukryć przewody i zwiększyć powierzchnię magazynową. W nowoczesnym stylu środkowy poziom jest "wpuszczony", aby dodać objętości i uniknąć zderzania się głów podczas gotowania.
  • Aby zaoszczędzić miejsce, należy usunąć drzwi i pozostawić je otwarte lub zastąpić je drzwiami przesuwnymi zamiast zawiasowych.

Kolejną ważną kwestią, której nie da się uniknąć, jest kolor frontów meblowych. Ponieważ szafek jest dużo, najodpowiedniejsza będzie biel i jej odcienie. Jasne odcienie spełnią swoją rolę i nie sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na zagracone. Druga metoda polega na umieszczeniu szaf w tonacji ścian. Metoda ta dosłownie wtapia meble w przestrzeń i czyni je niewidocznymi. Trzecią opcją jest dwukolorowy zestaw równoległy. Blat powinien być jak najjaśniejszy, najlepiej biały. Spód - dowolny, odpowiedni odcień. W przypadku małych pomieszczeń należy stosować błyszczące fronty, które odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń.

 

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾