Aranżacja kuchni

Kuchnia w stylu retro

Kuchnia w stylu retro, czyli vintage w kuchennej odsłonie. 

Prosta i zachęcająca elegancja w jasnych kolorach - tak można podsumować wnętrze kuchni w stylu vintage. Zawsze jest to przytulna, przyjemna przestrzeń, która inspiruje do tworzenia kulinarnych arcydzieł.

Odrobina antyku sprawia, że kuchnia w stylu vintage wyróżnia się na tle innych. Jest wyrazem nostalgii i pamięci o własnej przeszłości, hołdem dla przodków i szacunkiem dla nich. Tworzą ją ludzie, którzy zawsze pamiętali o swoich korzeniach i czcili pamięć o pradziadach.

Kolor kuchni w stylu retro 

Kuchnia w stylu retroto przede wszystkim jasne pomieszczenie. Można zastosować ciemne podłogi z naturalnego drewna lub płytek ceramicznych, niektóre powierzchnie i dekoracje, takie jak lampy, wagi czy obrazy, ale i tak lepiej byłoby zdecydować się na kuchnię w wyłącznie jasnych kolorach. Idealne do małych pomieszczeń i tych wychodzących na północ, gdzie nie zawsze jest dużo słońca. Pastelowe palety i odcienie bieli, mleka i beżu mogą optycznie rozjaśnić kuchnię, sprawić, że będzie wyglądała na cieplejszą i jaśniejszą.Priorytetem są delikatne odcienie bieli. Kolory mleczny i kremowy mają w sobie subtelną elegancję, podczas gdy biel może być dość surowa i wyzywająca. Niewyklu czone są wykończenia z naturalnego drewna w kolorze ciemnobrązowym, a nawet czekoladowym. Optymalnie jest wybrać meble z patyną, wtedy i taki nasycony odcień będzie wyglądał inaczej.
Pastelowe kolory są również harmonijne w stylach retro. Zieleń i błękit można zastosować nie tylko w meblach, ale także na ścianach.

kuchnia w stylu retro

Meble kuchenne w kuchni w stylu vintage

O nastroju tej kuchni decydują meble. Dekoracyjne detale i funkcjonalne akcesoria podkreślą ten nastrój. Meble i część jadalna stanowią serce pomieszczenia, dlatego ich wybór jest bardzo ważny. Wzornictwo w stylu vintage wiąże się z wykorzystaniem naturalnych materiałów, których nie da się zastąpić niczym innym, ponieważ lite drewno jest zawsze widoczne, niezależnie od tego, jak bardzo próbuje się je imitować sztucznymi powłokami.

W kuchni retro drewniane fronty mogą być ozdobione antycznymi lub stylizowanymi rzeźbieniami, frezami, intarsjami, stosowanymi elementami dekoracyjnymi. Na zdjęciu poniżej widać, że takich detali może być wiele, ponieważ odzwierciedlają one "wiek" mebli i całego wnętrza. Można wybrać meble mniej zdobione, wtedy nacisk powinien być położony na odcień, patynę i okucia. Odpowiednie będą tu uchwyty z kutego żelaza, miedzi lub brązu, miejscami dosłownie przetarte do połysku.

Szafki kuchenne w stylu vintage raczej nie wyglądają jak te, które są powszechnie dostępne w sklepach. Wykorzystuje się tu różne miejsca do przechowywania, nawet jeśli nie są one tak ergonomiczne jak te nowoczesne. Główną cechą tego typu mebli jest prostota linii, co widać również na zdjęciu. Pomimo wszystkich możliwych wystrojów, fronty, kształty i linie są genialnie proste i eleganckie. Drzwi można również własnoręcznie postarzyć, nakładając podkład przypominający patynę i szlifując je papierem ściernym.

Kuchnia w stylu vintage

Urządzenia w kuchni w stylu vintage

Oczywiście sprżet AGD jest podstawowym artykułem każdej kuchni. Ale w kuchni w stylu retro nie można mieć nowoczesnej lodówki, która jest wyższa od człowieka, ma chromowane uchwyty lub błyszczące drzwiczki. Dlatego też wybiera się wyłącznie urządzenia do zabudowy, a małe sprzęty chowa się za frontami lub zasłonami.

Jadalnia w stylu retro 

Wzornictwo w stylu vintage "kocha" otwartą przestrzeń. A gdy będzie ich wystarczająco dużo, można przenieść jadalnię do centrum pomieszczenia. Nie jest to jednak tak naprawdę konieczne, ponieważ może ona stanowić centrum kuchennego wszechświata z miejscem do gotowania - tak zwaną wyspą z wbudowaną płytą grzewczą, stylizowaną tak, aby pasowała do wnętrza. Wystarczy podsunąć krzesła barowe i gotowe. W przypadku braku owego miejsca, dobrym pomysłem byłby drewniany stół z ciężkim blatem i krzesła, które można udekorować poduszkami.

Wnętrze kuchni w stylu vintage w szczegółach

Ogólny nastrój kuchni i wystroju wnętrza jest oczywiście określany przez meble. Ale bez szczegółów kompozycja nigdy nie będzie kompletna. Trzeba więc myśleć o wszystkim:

Unikaj zwykłych okuć meblowych: chromowane uchwyty są tu nie na miejscu, niezależnie od tego, jak trwałe i wygodne mogą być. Wybierz elementy z kutego żelaza, miedzi, brązu w ich naturalnym kolorze. Uchwyty kuchenne w meblach kuchennych mogą być dość masywne. W tym samym stylu można wybrać wagi do kuchni, lampy, dekoracje na krzesła lub ławki. Centralny żyrandol w dużym pomieszczeniu również powinien być masywny i monumentalny.
Tekstylia do kuchni w stylu vintage można wykonać samodzielnie: wystarczy wybierać naturalne tkaniny - bawełnę lub len. Najlepiej, aby na tkaninie był namalowany mały kwiatek lub szachownica. Uszyj koronkę lub lamówkę bez nadmiernej ilości szlaków wokół krawędzi. Zasłony te można zawiesić na oknie - na jego dolnej połowie, lub na otwartych półkach, kredensie zamiast części dolnych frontów. Jadalnię można również ozdobić tekstyliami, takimi jak serwetki, podkładki pod talerze czy pokrowce na krzesła. Z tego samego materiału można też wykonać fartuchy dla gospodyń.
Zlew i bateria również stanowią ważną część wystroju pomieszczenia, aby nadać im klimatu stylu vintage. Należy szukać baterii z zaworami w stylu vintage, ponieważ dźwignie, do których wiele osób jest przyzwyczajonych, będą wyglądać nienaturalnie.
Praktycznie każda gospodyni domowa używa wagi: waga kuchenna jest niezbędna do przygotowywania pysznych deserów, konserwowania żywności i stosowania diety. Niezależnie od przeznaczenia, to właśnie waga może stanowić dodatkową ozdobę w kuchni. Antyczne modele z ciężarkami będą harmonizować z wystrojem, podkreślając jego charakter. Albo po prostu dla celów dekoracyjnych, dzięki zaawansowanym technologicznie wagom elektronicznym, które można schować w szafce.
Front blatu roboczego w kuchni retro to kolejny ważny szczegół projektu. W kuchni w stylu vintage nie można zdecydować się na szklane panele ani fantazyjne metaliczne wykończenie. Preferowana byłaby jedynie klasyczna płytka ceramiczna. Jednak jeszcze bardziej organicznie wyglądałoby proste wykończenie muru, które można pomalować, aby dopasować je do podstawowej tonacji wnętrza.

Akcesoria kuchni vintage

Akcesoria kuchenne w stylu retro 

Wystrój domu to kolejna cecha charakterystyczna wzornictwa vintage. Wszystko jest tu funkcjonalne. Do dekoracji używa się tych samych wag, starych patelni, kociołków, noży, widelców, desek i innych drobnych przedmiotów. Można je wyeksponować w widocznym miejscu - na przykład zawieszając nad wyspą. Można też wykorzystać kredens do ustawienia ozdobnych talerzy, dzbanków i szklanek. Łatwo to zrobić własnoręcznie, po prostu znajdując przedmioty, które przypominają styl retro.
Na zdjęciach kuchni w stylu retroczęsto można zobaczyć masywne lub eleganckie garnki, w których znajdują się naczynia. Zjawisko to, w dzisiejszych czasach już niespotykane, wywołuje nostalgię za domowym zaciszem babcinej kuchni. Jednak obecnie można je odtworzyć także we własnym domu. W takiej kuchni miło jest stworzyć rodzinną tradycję, którą będą pielęgnować także wnuki.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾