Projektowanie kuchni

Czy salon z aneksem kuchennym jest dla ciebie?

Projekt salonu z aneksem kuchennym od podstaw 

Kuchnia połączona z pokojem dziennym to obecnie często spotykane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Odzwierciedla on pragnienie otwartych przestrzeni, pełnych światła i powietrza, zapewniających maksymalny komfort. Przestronne pomieszczenie pozwala na realizację nawet najbardziej ambitnych marzeń i niecodziennych pomysłów. A w przypadku mieszkań typu studio kuchnia i pokój dzienny są czasami jedyną możliwą opcją. Właściciele małych mieszkań w starych kamienicach chętnie pozbywają się grubych ścian działowych. To posunięcie pozwala nam zwiększyć dostępną przestrzeń i stworzyć bardziej nowoczesny układ pokoju dziennego. Jaki powinien być projekt kuchni połączonej z salonem? Przekonajmy się o tym.

Zalety i wady salonu z aneksem kuchennym  

Nowoczesny projekt łączący kuchnię z salonem. Wygląda on harmonijnie i stwarza poczucie przestronnego kompleksu pełnego światła i powietrza. Co jeszcze jest w nim tak pociągającego?

  • W szczególnych położenie pomieszczeń - zwłaszcza takich z wnękami lub zakrzywionymi ścianami. Połączenie salonu z kuchnią pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej.
  • W małych mieszkaniach, kawalerkach, kuchnio-salony są niepowtarzalną okazją do stworzenia wnętrza według własnego gustu, bez oglądania się na "ekstrawagancje" standardowego układu.
  • Połączona przestrzeń zbliża członków rodziny. W kuchni-salonie przyjemniej jest wykonywać codzienne czynności, gotować i sprzątać.
  • Możesz urządzić przyjęcie, zaprosić gości, którzy w takim salonie będą czuli się komfortowo.
  • Wspólny projekt wnętrza kuchni z salonem tworzy spójny obraz przestrzeni życiowej.
  • Brak litych ścian ułatwia poruszanie się, a dwa lub trzy okna, zapewniają więcej światła.
  • Jeśli w rodzinie jest jedno lub kilkoro małych dzieci, rodzice nie muszą się martwić o pozostawienie dziecka w salonie - kuchnia z salonem jest doskonale widoczna.
  • W pobliżu może znajdować się jadalnia z aneksem kuchennym. Natomiast w zwykłych mieszkaniach właściciele są zmuszeni do umieszczania stołu do świątecznych posiłków w salonie, ponieważ w maleńkiej kuchni po prostu brakuje miejsca.

Oczywiście, połączenie kuchni z salonem pozwala zyskać kilka metrów kwadratowych cennej przestrzeni, co jest bardzo ważne w małych mieszkaniach. Są jednak pewne pułapki, których należy się wystrzegać, decydując się na zmianę aranżacji salonu i kuchni:

  • Jeśli przebudowa ma wpływ na ściany nośne lub negatywnie wpływa na konstrukcję budynku, przebudowa będzie zabroniona.
  • Jeśli dom lub mieszkanie jest wyposażone w gaz sieciowy, nie można zatwierdzić pojedynczej kuchni i pokoju dziennego. Dopuszczalne są jedynie zmiany polegające na montażu pełnych ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych, szkła, drewna, drzwi przesuwnychdrzwi harmonijkowych.
  • Usunięcie ścian i drzwi ma negatywny efekt: dźwięki i zapachy powstające podczas gotowania mogą swobodnie rozchodzić się po całym mieszkaniu. Dlatego należy zainstalować wydajny okap i poszukać urządzeń o niskim poziomie hałasu.

jadalnia

Rozmieszczenie i planowanie salonu z aneksem kuchennym 

Przed rozpoczęciem prac nad salonem z aneksem kuchennym należy opracować szczegółowy, starannie przemyślany plan. Można to zrobić za pomocą taśmy mierniczej i kartki papieru. Można też skorzystać z programu komputerowego, który umożliwia wizualne obejrzenie efektu końcowego pod każdym kątem.

Jakie niuanse należy wziąć pod uwagę podczas projektowania salonu z kuchnią:

Kuchnia jest tradycyjnie podzielona na trzy strefy - roboczą, przechodnią i mały stolik śniadaniowy. Można go zastąpić barem śniadaniowym, który pełni jednocześnie funkcję stołu, okienka do podawania posiłków oraz elementu oddzielającego salon/jadalnię od kuchni. Pokój dzienny również dzieli się na 2-3 części, w zależności od stylu życia, liczby członków rodziny i potrzeb. Obowiązkowym wyposażeniem jest wygodna i przytulna część wypoczynkowa, która może służyć również jako sypialnia. W tej części zazwyczaj znajduje się również jadalnia z dużym stołem, krzesłami lub fotelami, przeznaczona dla dalszej rodziny lub gości. W celu uzyskania harmonijnego wyglądu przestrzeń nie powinna być zakłócana konstrukcjami w kształcie łuku, spadkami sufitu i podłogi ani przegrodami. Idealnym rozwiązaniem w części kuchennej jest barek śniadaniowy, wyspa lub półwysep. W pokoju dziennym narożnik lub zestaw eleganckich foteli oraz stolik do herbaty. Na ich granicy odpowiedni byłby duży stół jadalny. Jest jeszcze jedno ciekawe, nowoczesne rozwiązanie: jeśli rodzina spożywa posiłki nie w kuchni, ale osobno, można odmówić dużego stołu i 4-6 krzeseł. Zwolnione miejsce można wykorzystać do stworzenia dodatkowych sprzętów AGD lub powiększenia powierzchni wypoczynkowej w salonie.

Wybór kolorów i wykończeń salonu z aneksem kuchennym 

Jak urządzić połączoną kuchnię i pokój dzienny? Jest kilka sztuczek. Wybierz jednolity styl, wykończenie ścian i sufitu, neutralną, bliską naturze kolorystykę. W dużym salonie-kuchni bardzo trudno będzie harmonijnie połączyć jasne, przyciągające wzrok kolory i różne, czasem przeciwstawne w swoich właściwościach, faktury. Istnieje ryzyko, że zamiast tworzyć spójną przestrzeń, uzyskamy chaotyczny dysonans. Niezbędne jest dobre oświetlenie sztuczne. Każda strefa w kuchni i salonie ma swój własny zestaw opraw oświetleniowych: żyrandol lub lampę sufitową, podświetlenie, kinkiety, lampy stołowe i podłogowe. Nie chcesz jednak wyróżniać przestrzeni listwy przypodłogowej taśmami LED. Stosowanie różnych rodzajów podłóg, takich jak płytki, twarde podłogi, linoleum czy wykładzina, do wyznaczenia stref w kuchni i salonie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Podłoga w jednolitym stylu jest znacznie korzystniejsza, nie ma ostrych, nieatrakcyjnych krawędzi. Należy zadbać o to, by w kuchni i pomieszczeniach mieszkalnych była wystarczająca liczba gniazdek, a ich wielkość była dostosowana do liczby urządzeń domowych używanych przez cały czas, plus jedno dodatkowe. Rozmieszczenie włączników światła nie powinno naruszać symetrii, dlatego należy dokładnie przemyśleć schemat podłączenia światła.

Jak zaprojektować salon z aneksem kuchennym od podstaw?

Opracowując plan kuchni-salonu, należy od razu naszkicować schemat rozmieszczenia mebli tapicerowanych, szafek do przedpokoju i zestawu kuchennego. Jak można to zrobić? Narysuj na papierze plan pokoju dziennego i kuchni, uwzględniając otwory drzwiowe i okienne. Z jednego arkusza papieru wycinasz elementy mebli w odpowiedniej skali i w kreatywny sposób zastanawiasz się nad ich rozmieszczeniem, przesuwając je po "pokoju". To samo można zrobić w planerze online.

ciemna kuchnia z salonem

Oto kilka wskazówek od profesjonalnego projektanta na urządzenie salonu z kuchnią:

Zaznacz od razu stałe ciągi komunikacyjne w salonie i kuchni, odpowiednio rozmieszczając wolne przejścia o szerokości co najmniej 60 cm. Meble i elementy dekoracyjne nie powinny utrudniać ruchu. W każdym obszarze funkcjonalnym salonu i kuchni należy wyznaczyć punkt centralny kompozycji, centralny obiekt, wokół którego powstaną wszystkie pozostałe meble. Może to być telewizor, stół jadalny, kominek, dekoracyjna ściana z pięknym obrazem, galeria zdjęć lub panel; umieszczenie telewizora powinno być starannie przemyślane. Najlepiej, aby ekran był dobrze widoczny zarówno z kuchni, jak i z salonu. Nie ustawiaj przestrzeni roboczej w kuchni w taki sposób, aby osoba w kuchni przez cały czas gotowania musiała stać tyłem do salonu. Uniemożliwia to komunikację z innymi członkami rodziny, gośćmi i powoduje dyskomfort psychiczny. Jeśli pokój dzienny ma podłużny, wąski układ, można wizualnie sprowadzić go do bardziej harmonijnego kwadratu, instalując wbudowaną szafę, garderobę, z fasadą w tonacji dekoracji ściennych lub lustrzane drzwi wzdłuż całej ślepej ściany. Alternatywnie długie ściany można wykończyć w jasnych, białych odcieniach, a krótkie - w ciemnym drewnie, murze lub murze z cegły. Idealna do tego może okazać się kuchnia w stylu prowansalskim lub kuchnia w stylu wiejskim. Meble wzdłuż ścian to już przeszłość. Obecnie modne jest planowanie wyspowe, kiedy przestrzeń salonu i kuchni jest podzielona na sekcje według liczby stref funkcjonalnych. Salon z kuchnią może być wykonany w dowolnym stylu wnętrza. Najważniejsze jest, aby atmosfera była zgodna z Twoimi upodobaniami i wywoływała wyłącznie pozytywne, przyjemne emocje.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾