Aranżacja kuchni

Kuchnia w stylu wiejskim

Sekrety projektowania kuchni w stylu wiejskim 

Drewniany dom, ławka i piec - jeśli tak wyobrażasz sobie styl rustykalny, to Twoje wyobrażenia są dalekie od prawdy. Kuchnia w stylu rustykalnym jest dziś u szczytu popularności, i to nie tylko w domach jednorodzinnych. Styl country jest również często wykorzystywany w mieszkaniach w wieżowcach. Sam rustykalny wystrój kuchni to coś więcej niż tylko rustykalny klimat: to przytulna przestrzeń do spotkań rodzinnych, przypominająca rustykalny domek babci.

Cechy stylu wiejskiego  

Styl wiejski występuje we wszystkich kształtach i rozmiarach. Istnieje kilka różnych stylów wiejskich. Jest to stylizacja wiejskiego stylu życia charakterystyczna dla danego kraju.

Wszystkie one mają jedną wspólną cechę - odtworzenie we wnętrzu mieszkania głównych cech domu rustykalnego. Połączonych z ergonomią oraz wygodą i komfortem współczesnego życia. Proste, bezpretensjonalne wnętrze, naturalne materiały, dużo przyborów kuchennych i tekstyliów, ręcznie wykonane przedmioty dekoracyjne - oto, co jest charakterystyczne dla stylu, który przypomina atmosferę pięnej wsi.

Nie trzeba w pełni odtwarzać "rustykalnej chaty" w wysokim mieszkaniu, stawiać kuchenki, instalować drewnianej ławki. Wystarczy wesprzeć główne cechy wnętrza poprzez odpowiednie rozmieszczenie akcentów - styl rustykalny będzie harmonijny.

Paleta kolorów w kuchni w stylu rustykalnym 

Do rustykalnego wystroju kuchni, charakteryzują się naturalnymi kolorami - pastelowe odcienie beżu, żółci, szarości, mleczne kolory. Kolory drewna, gliny, piasku, nieba, zachodu słońca - wszystko to, co jest bliskie naturze. Przy tworzeniu wnętrza w stylu country ważne jest, aby połączyć odpowiednie odcienie, tworząc harmonijną, a nie nudną przestrzeń.

Do jasnych odcieni ścian i sufitu można dodać bogatsze, odcienie czerwieni, zieleni, pomarańczy, odcienie niebieskiego. Te jaskrawe kolory stworzą akcenty kolorystyczne, nie powinno być ich dużo i pożądane jest użycie ich tylko do przedmiotów dekoracyjnych - jaskrawo pomalowanego dzbanka, kolorowych zasłon, haftowanego obrusu w szkarłatne maki.

W dużej kuchni można zastosować kolory naturalnego drewna: jasne kolory ścian i ciemne kolory mebli. W projekcie małej kuchni w rustykalnym domu, obfitość drewna będzie wizualnie zmniejszyć przestrzeń, lepiej jest pozostać na monochromatycznych ścianach, a meble zrobić kilka tonów ciemniejsze, ale nie wybrać całkowicie ciemne odcienie. Inną opcją dla wnętrza dużej przestrzeni kuchennej w rustykalnym domu - na tle ciemnych ścian - jasny kącik kuchenny będzie wyglądał łatwo i harmonijnie. 

drewniany stół w kuchni

Wykończenie kuchni w stylu wiejskim

Do aranżacji ścian w kuchni w rustykalnym domu lepiej nie używać nowoczesnych materiałów - plastikowe panele, winylowe i powlekane winylem tapety będą tu zdecydowanie nie na miejscu. Płytki na podłodze są również nie mile widziane. Jeśli nie możesz się bez niego obejść, postaraj się, aby nie wyróżniał się na tle pozostałych elementów wystroju i mebli, ale z nimi współgrał, nie tworzył kontrastu.

Ściany

W gospodarstwie lub mieszkaniu, dekorując ściany, najlepiej zdecydować się na wodorozcieńczalną farbę Whitewash, białą lub z dodatkiem odcienia. Aby uzyskać bardziej rustykalny wygląd, powierzchnie nie muszą być idealnie wygładzone, ale mogą mieć pewne nierówności i chropowatości.

Można również zastosować sztukaterię dekoracyjną, która może nadać ścianom pewną chropowatość, szorstkość i nieregularność.

Innym rozwiązaniem jest imitacja cegły, muru kamiennego, którą można wykonać za pomocą płytek klinkierowych. Nie musisz stosować "muru" na całej ścianie, możesz wykonać takie wykończenie tylko na części ściany, a z drugiej strony położyć tynk, tworząc imitację łuszczącej się z czasem białej powłoki.

Drewno

Boazeria z prawdziwego drewna, fornir, MDF - to kolejna opcja dla rustykalnej kuchni. W przypadku małej rustykalnej kuchni ten projekt nie jest odpowiedni: wybierz go w pomieszczeniu, w którym jest wystarczająco dużo światła, w przeciwnym razie ściany będą "naciskać", a zamiast nostalgii za domem babci pojawi się irytacja i depresja.

Tapeta powinna być prosta, z bezpretensjonalnym wzorem lub kolorowym deseniem. Opcjonalnie - na części ściany można zastosować fototapetę z naturalnym krajobrazem, obrazem okna, za którym rozciąga się łąka, pole. Taka fototapeta pomoże stworzyć przestrzenną objętość i optycznie powiększyć pomieszczenie, zwiększając powierzchnię kuchni.

Sufit

Nic skomplikowanego - wystarczy pobielić ściany, jeśli wysokość sufitu na to pozwala - można wykonać drewniane belki, pomalowane emulsją wodną, pobielone. Nie trzeba ich malować ani lakierować.

Jeśli chcesz uzyskać coś nowoczesnego, wykonaj matowy sufit napinany lub podwieszany, ale najważniejsze jest, aby przemyśleć kolorystykę. Sufit nie musi być biały, może być beżowy, jasnoszary lub mleczny.

Kuchnia w stylu wiejskim z deskami na suficie - Sufit w kuchni rustykalnej można wykończyć białymi listwami

Jeśli nadal chcesz czegoś nowoczesnego, wykonaj matowe sufity napinane lub sufity podwieszane - najważniejsze jest, aby przemyśleć kolorystykę. Sufit nie musi być biały, może być beżowy, jasnoszary lub mleczny.

Belki na suficie w kuchni  wstylu wiejskim - Masywne drewniane belki - tradycyjna technika projektowania kuchni wiejskiej

Podłogi

Najlepszym wyborem jest podłoga drewniana lub laminowana. Niewskazane jest wykonywanie parkietów - należą one do innych stylów, a we wnętrzach rustykalnych są nieodpowiednie. Podłogę można wykonać z płytek - nieszkliwionych, postarzanych. A domowe dywaniki na podłodze dodadzą przytulności.

Meble do kuchni w stylu rustykalnym

Meble kuchenne powinny być drewniane, z dużą ilością szafek i półek - rustykalne wnętrze sugeruje różnorodność przyborów kuchennych - od samowara, który doskonale pasuje do klimatu wnętrza, po gliniane garnki, dzbanki i miski.

kuchnia w stylu rustykalnym

Obszar roboczy w kuchni

Drzwiczki szafek można ozdobić rzeźbieniami lub wikliną, ale złocone, chromowane elementy są tu nie na miejscu. Lepszym rozwiązaniem są miedziane uchwyty do szafek i szuflad lub drewniane uchwyty pasujące do tła dekoracyjnego. Wszystkie urządzenia powinny być ukryte za frontami mebli, a te, których nie można wyjąć (na przykład kuchenka) - dopasowane do stylu. Obecnie sklepy z artykułami gospodarstwa domowego oferują wystarczającą liczbę takich opcji.

Czy można znaleźć zabytkową rustykalną skrzynię? Idealny - nie tylko doda koloru do Twojej kuchni, ale może być również wykorzystany do przechowywania zapasów żywności, takich jak płatki śniadaniowe i makaron.

Część jadalna kuchni w stylu wiejskim 

Stół wykonany z drewna, najlepiej z grubym blatem z litego drewna i drewnianymi nogami. Krzesła, podobnie jak stół, muszą nosić piętno czasu, dlatego aby stworzyć rustykalne wnętrze, meble są często sztucznie postarzane.
W rustykalnej kuchni w domu lub w aranżacji letniej kuchni na świeżym powietrzu w domku - bufet będzie odpowiedni - oczywiście, zajmie dużo miejsca, ale z powodzeniem zastąpi szafki i półki.

akcesoria kuchenne

Wystrój kuchni w stylu wiejskim 

Rustykalną kuchnię tworzą tekstylia i przedmioty wykonane ręcznie. Odtworzenie kuchni w budynku mieszkalnym nie musi być trudne. Artykuły kupione w sklepie są tu nieodpowiednie. Możesz wybrać się na pchli targ, a znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy, które uzupełnią Twoje wnętrze. Na podłodze można znaleźć domowe maty i dywaniki, na krzesłach - dziergane poduszki, a na stole - na przykład obrus i serwetkę.

Obrus na stole jest nieobowiązkowy, ale serwetki powinny być w kuchni - dawniej były haftowane krzyżykiem lub gładkie, ale można położyć serwetki haftowane, jeśli ktoś nie przepada za haftowaniem. Ale dziś możesz kupić ręcznie haftowane serwetki, obrusy, ręczniki - i wtedy Twoja kuchnia będzie lśnić.

Obowiązkowe zasłony na oknach - krótkie, aż do parapetu, bawełniane, z prostym wzorem - kwiaty, kratka. Można też powiesić haftowane, "wyszywane" firanki, jak mawiała babcia

Kuchnia nie powinna być zagracona detalami, postaw na półkach lub powieś kilka czarno-białych, wyblakłych z upływu czasu zdjęć swoich babć, pamiętaj o nich. Łatwo jest własnoręcznie stworzyć kuchnię w stylu rustykalnym. Na półkach stoją gliniane garnki, talerze, na stole - samowar. Kwiaty na parapetach i półkach, lampa z materiałowym kloszem, plecione wianki z pachnących ziół, czosnku, cebuli - to wszystko może dopełnić styl kuchni, która wypełni się przytulnością rustykalnego życia.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾