Aranżacja kuchni

Aranżacja kuchni krok po kroku - jak urządzić kuchnię?

Miejska kuchnia może być atrakcyjna niezależnie od jej wielkości i układu. Jak można to osiągnąć? Istnieje wiele sposobów.

Dekoracja wnętrza kuchni - nie należy z nią eksperymentować. Oryginalne tekstury mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, ale są całkowicie niepraktyczne. Należy wybierać wyłącznie materiały najwyższej jakości, które są odporne na ciągłe działanie pary wodnej i wahania temperatury. Kamień naturalny lub sztuczny oraz naturalne drewno doskonale wyglądają w miejskich kuchniach. Oba materiały można również z powodzeniem łączyć ze sobą.

Wybór schematu kolorystycznego - aby Twoja kuchnia wyglądała atrakcyjnie przez cały czas, niezależnie od panujących trendów, powinieneś wybrać ciepłe, spokojne i dyskretne odcienie do swojego wystroju wnętrza. Delikatne, pastelowe odcienie, które nie rozpraszają uwagi ani nie drażnią, ale wyglądają bardzo atrakcyjnie w niemal każdym projekcie kuchni, zapewnią poczucie przytulności i harmonii.

Odpowiednie przechowywanie przyborów kuchennych - nie należy zapominać, że kuchnia musi być nie tylko atrakcyjna, ale i wygodna. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób przechowywania wszystkich przyrządów.

Meble kuchennemuszą pasować do stylu wnętrza oraz mieć odpowiednie dla siebie miejsce. W każdym razie nie należy zagracać kuchni zbyt dużą liczbą mebli - im więcej przestrzeni, tym atrakcyjniejsze będzie to pomieszczenie.

Rośliny ozdobne i akcesoria - które dodadzą każdemu wnętrzu czegoś ekstra i sprawią, że stanie się ono bardziej atrakcyjne. Okna powinny być udekorowane  zasłonami lub firankami, należy wybrać odpowiedni żyrandol, a ważnym elementem może być także fartuch kuchenny. Do dekoracji ścian można wykorzystać małe obrazy, panele i zegary. Pięknym elementem dekoracyjnym w kuchni będzie zastawa stołowa umieszczona na otwartych półkach lub w szafce za szkłem.

kuchnia w stylu wiejskim

Projektowanie kuchni - od czego zacząć?

Podczas aranżacji wnętrz kuchni w wiejskim domu, właściciele domów stawiają na styl wiejski lub styl prowansalski. O wiele łatwiej jest to osiągnąć w prywatnej rezydencji niż w miejskiej kuchni. W tym projekcie wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewna, ceramika, kamień i cegły. Ważny jest dobór tekstyliów i innych elementów dekoracyjnych.

Aby uzyskać idealną kuchnię, którą pokochają wszyscy domownicy i która będzie ulubionym miejscem spotkań całej rodziny, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych szczegółów. Szczególną uwagę należy zwrócić na ergonomię, komfort, praktyczność i piękno.

Na aranżację wnętrza kuchni istotny wpływ będą miały następujące czynniki:

  • liczba osób mieszkających w domu
  • styl życia i osobiste preferencje
  • zwierzęta domowe
  • wielkość pomieszczenia
  • możliwość połączenia kuchni z salonem 

Stworzenie pięknego projektu kuchni w wiejskim zależy od jej układu. W takim pomieszczeniu powinny być wydzielone trzy strefy:

  • strefa pracy
  • strefa spożywania posiłków 
  • strefa tranzytowa (potrzebna do swobodnego poruszania się).

Przykłady układów kuchennych:

Osoby w potrzebie za nową kuchnią mają wiele układów kuchennych do wyboru:

Otwarty plan piętra warto go wybrać dla domu, w którym salon będzie połączony z kuchnią. Aby pomieszczenie wyglądało pięknie i harmonijnie, należy wyraźnie wydzielić w nim wszystkie strefy, wykorzystując do tego celu meble kuchenne, różne poziomy podłogi i sufitu, ścianki działowe lub specjalne oświetlenie. Należy jednak zachować ogólną spójność salonu i jadalni.

Układ w kształcie litery U jest idealny do kuchni w wiejskim domu. Ważne jest, aby przestrzeń była wystarczająco duża. Do aranżacji wnętrz zaleca się wybór jasnych, pastelowych odcieni i naturalnych materiałów. Duże panoramiczne okna z widokiem na zielony dziedziniec będą wyglądać bardzo pięknie.

Układ w kształcie litery L opcja ta jest często spotykana w kuchniach w małych mieszkaniach, gdzie ślepy narożnik jest zabudowywany od dołu ku górze, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Kuchnie z wyspą  sprawdza się w domach prywatnych o dużej powierzchni użytkowej. Wygląda świetnie i pozwala w ergonomiczny sposób pomieścić wszystkie urządzenia i sprzęty AGD. Wyspy kuchenne doskonale sprawdzają się w: stylu klasycznym, stylu Art Deco, stylu prowansalskim i stylu skandynawskim.

Aby kuchnia w wiejskim domu była naprawdę piękna, należy zwrócić szczególną uwagę na dekorację okien. W tym pomieszczeniu można również zastosować sufity belkowe lub inne konstrukcje sufitowe, które pomogą podzielić kuchnię na kilka stref. Należy rozważyć dodatkowe miejsca do przechowywania przyborów kuchennych, takie jak spiżarnie, szafki, półki i regały. Kuchnia w wiejskim domu ma kilka okien, więc jest w niej dużo naturalnego światła. Wszystkie strefy funkcjonalne można oświetlić pięknymi oprawami oświetleniowymi. Z kolei w strefie wypoczynkowej należy zapewnić rozproszone, miękkie oświetlenie, takie jak lampy ścienne, podłogowe, wpuszczane lub wiszące.

nowoczesna kuchnia

Jak urządzić kuchnię z salonem?

Łącząc kuchnię z salonem, należy pamiętać, że zgodnie z przepisami zlewozmywak, kuchenka, piec gazowy i inne urządzenia nie mogą być przenoszone poza kuchnię. Nie wolno również usuwać ściany nośnej między salonem a kuchnią - wymaga to specjalnego pozwolenia. Przed przystąpieniem do tworzenia pięknego projektu należy rozważyć różne możliwości aranżacji wnętrz. Aby podkreślić jedność strefy gotowania i pokoju dziennego, warto zaprojektować całą przestrzeń we wspólnym schemacie kolorystycznym. Pamiętaj, aby trzymać się tego samego stylu.

Aby podkreślić pewne oddzielenie strefy gotowania od salonu, można zastosować

  • akcenty kolorystyczne,
  • meble wykonane z różnych materiałów,
  • połączenie różnych stylów.

Podział na strefy w pomieszczeniu kuchenno-salonowym można osiągnąć poprzez zastosowanie dwóch poziomów podłogi lub specjalnego oświetlenia. Ważną kwestią jest wybór materiałów do aranżacji kuchni z salonem. Muszą one być mocne, nowoczesne, trwałe i lekkie. Aby wizualnie oddzielić strefę roboczą od pokoju dziennego, można zastosować płytki ceramiczne na podłodze w kuchni i panele w sąsiednim pokoju dziennym.

Ciekawym rozwiązaniem byłoby skontrastowanie plastiku i metalu w kuchni z naturalnym drewnem i dobrymi tekstyliami w salonie. Jeśli chodzi o wystrój pomieszczenia, może on być zarówno jednolity, jak i kontrastujący - ważne jest, aby w rezultacie powstała piękna kuchnia-salon, którą pokocha rodzina i goście.

Ważnymi szczegółami, o których należy pamiętać przy projektowaniu salonu kuchennego, są klimatyzacja i wydajny okap. Pokój dzienny nie może być wolny od zapachów pochodzących z kuchni. Równie ważny jest system oświetlenia, który oświetla całe pomieszczenie. Projektanci radzą zainstalowanie dużej ilości oświetlenia punktowego w miejscu pracy oraz umieszczenie kilku głównych źródeł światła w salonie - dużego żyrandola nad stołem jadalnym, kinkietów ściennych lub podłogowych.

Aby kuchnia i salon stały się jeszcze piękniejsze, zaleca się zastosowanie dodatkowych elementów architektonicznych. Na przykład stół do jadalni z krzesłami można umieścić na loggii, która jest połączona z kuchnią. Okno wykuszowe, oryginalnie ozdobione tkaninami, również może stać się prawdziwą ozdobą kuchni i salonu. W takiej wnęce bardzo harmonijnie wyglądałby również okrągły stół jadalny.

Zamontowana w pomieszczeniu kolumna będzie służyć do jego strefowania i stanie się wspaniałym elementem dekoracyjnym. Ozdobą salonu z kuchnią może być także duży kominek, który można umieścić w rogu lub na środku pomieszczenia. Duże panoramiczne okna z lekkimi zasłonami, ciężkimi draperiami, delikatnymi koronkami lub roletami rzymskimi są pięknym elementem kuchni-salonu.

kuchnia rodzinna

Aranżacje małej kuchni w bloku.

Najpierw należy rozważyć różne rodzaje układów dla małych kuchni. Należy to zaplanować, rozważając różne opcje. Jeden z nich z pewnością sprawdzi się w tym pomieszczeniu.

Wiszące szafki i półki doskonale wyglądają w małych pomieszczeniach. Aby zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, warto wybrać regały opierające się o sufit. Przy wyborze mebli do małej kuchni należy wziąć pod uwagę jej gabaryty i ergonomię. Musi mieć zwarty wygląd i być pojemny. Nie należy wybierać mebli, których konstrukcja przypomina ogromne, masywne szuflady. Powinna być lekka i atrakcyjna, zajmować wszystkie kąty i wnęki. Percepcja wzrokowa odgrywa ważną rolę w małej kuchni. Ważny jest kolor mebli, które zostaną zamontowane w małej przestrzeni. Jasne, błyszczące powierzchnie mogą sprawić, że przestrzeń wyda się większa i bardziej zachęcająca. Nie zaleca się jednak kupowania mebli dokładnie w tym samym kolorze, co ściany. Ważne jest również zastosowanie jasnych akcentów, które ożywią mały pokój i dodadzą mu charakteru.

kuchnia w bloku

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾