Aranżacja kuchni

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Nowoczesna kuchnia to połączenie wygody i funkcjonalności, jak również stylu i prostoty. Jest to zarówno idealne miejsce do gotowania, jak i przyjmowania gości. 

Jak wygląda styl kuchni nowoczesnej?

Styl nowoczesny łączy w sobie cechy minimalizmu, stylu nowoczesnego, loftowego i innych trendów. Aby stworzyć gustowne wnętrze kuchni, należy pomyśleć o harmonii kolorów i wygodnym układzie, preferując naturalne materiały. Zobacz, jak to wygląda.

Harmonia kolorów

Piękno stylu współczesnego w nowoczesnej kuchni polega na tym, że nie zna on praktycznie żadnych ograniczeń kolorystycznych. Najczęściej projektanci preferują stonowane i spokojne odcienie bieli, szarości i brązu. Akcenty w nowoczesnej kuchni tworzą duże meble z frontami w jaskrawych kolorach. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kolor. W przeciwnym razie oczy będą się męczyć od kwaśnych odcieni i nasyconych plam we wnętrzu. Postępuj zgodnie z zasadą 60/30/10. Na 60% powierzchni pomieszczenia należy wybrać trzy podstawowe kolory. Zazwyczaj są to białe ściany i sufit, wykładzina podłogowa oraz odcień mebli. Kolejne 30% można przeznaczyć na kolory towarzyszące, takie jak odcień blatów kuchennych czy tapicerki krzeseł. Pozostałe 10% to kolory akcentujące, które są stosowane oszczędnie, ale przyciągają wzrok.

biała kuchnia

Wygodny układ kuchni nowoczesnej 

Styl nowoczesny jest preferowany w przypadku przestronnych kuchni. Wynika to z układu pomieszczenia. Kuchnia jednorzędowa, kuchnia w kształcie litery L lub kuchnia w kształcie litery U może być kontynuacją baru albo wyspa kuchenna może stanowić jej uzupełnienie. Służy ona nie tylko jako stół jadalny, ale także jako system przechowywaniaZlew oraz płyta grzewcza, powinny wówczas być przeniesione na wyspę. Po zainstalowaniu nad nią okapu kuchennego, wyspa stanie się centralnym punktem wnętrza. 

Nie każde mieszkanie lub dom może być jednak przystosowane do takiej przebudowy. W małych kuchniach prostokątny stół jadalniany może zastąpić wyspę przed szafkami. Często wykorzystuje się również parapety okienne. Wzdłuż nich instaluje się szafki kuchenne, np. w celu zamontowania zlewu przy oknie. Inną możliwością jest wykonanie blatu barowego. Jest to szczególnie przydatne w małych kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr.

Materiały naturalne

Luksusowe kuchnie w stylu nowoczesnym są luksusowe dzięki naturalnym materiałom, a w szczególności kamień zajmuje w nich szczególne miejsce. Oznakowane i wzorzyste, duże płyty wyglądają naprawdę dobrze. Najczęściej są to marmur lub granit, ale w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kwarcyt, onyks, a nawet agat. We wnętrzu jest też dużo drewna: na podłodze, frontach, ścianach, a nawet na suficie. I nie musisz wybierać tego samego gatunku. Ponadto tylko w nowoczesnych wnętrzach może pojawić się sklejka brzozowa. Stosuje się je do dekoracji ścian i półek. Sklejka może być również użyta do wykonania frontów zestawu lub elementów akcentujących.

jasna kuchnia

Kuchnia w nowoczesnym stylu: tajemnica komfortu tkwi w szczegółach

Układ kuchni, odpowiednia kolorystyka i przewaga naturalnych materiałów nie są jedynymi sekretami przytulnej kuchni. Dużą wagę przywiązuje się do harmonii wszystkich elementów wnętrza - począwszy od mebli, a skończywszy na źródłach światła, przedmiotach dekoracyjnych. Zwróć uwagę na pomysły projektantów, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie piękne i funkcjonalne.

Ściany

Nowoczesny styl oferuje maksymalną wszechstronność w projektowaniu fasad. Stają się one przedłużeniem blatu z polerowanego kamienia. Najbardziej neutralnym wyborem jest przezroczyste matowe szkło. Wybiera się ją w celu ochrony tapet pokrywających wszystkie ściany pomieszczenia. Ściany, podobnie jak fronty szafek, może być wykończony mikrocementem, dzięki czemu wyglądają jak jedna całość. Jednak najbardziej uniwersalne wykończenia ścian to te z pięknymi płytkami. Mają zaskakiwać: nietypowym kształtem, sposobem ułożenia, odcieniem, wzorem. Nowoczesna kuchnia może wytrzymać niemal każdą kombinację.

Wyposażenie wnętrz

Wszystko, byle nie klasyka - to jedyna zasada przy wyborze zestawu kuchennego w nowoczesnej kuchni. Jeśli boazeria ma geometryczne lub nieregularne kształty, takie jak rybie łuski. Fronty są zdobione mikrocementem, parkietem, blachą miedzianą lub inną, albo barwione na kolor ścian, aby rozpuścić i zamaskować wnętrze. Długie, monotonne fronty są dzielone na sekcje. Szafka wisząca może być powieszona w dwóch rzędach w różnych kolorach, pod rzędem szafek można zbudować otwartą drewnianą półkę, można też łączyć szafki - otwarte i zamknięte - zamiast zwykłego zestawu szafek. Szklane drzwi, a nawet lustrzane, nie są wykluczone. Trzeba będzie jednak zrezygnować z klasycznej stolarki drzwiowej na rzecz pełnego przeszklenia. Nie należy również montować konwencjonalnych uchwytów z przodu. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych wkładek metalowych, otworów lub systemu TIP-ON, w którym drzwi otwierają się po naciśnięciu na krawędź.

Sprzęt gospodarstwa domowego

Styl nowoczesny jest uważany za jeden z najdroższych, nie tylko ze względu na naturalne materiały wykończeniowe, ale także ze względu na specyficzne urządzenia. Tu z pomocą przychodzą urządzenia do zabudowy. Wolnostojąca kuchenka gazowa lub lodówka są prawie niespotykane, ale nawet wtedy muszą się wyróżniać, być nowoczesne i zaawansowane technicznie. Dobrym pomysłem jest niezasłanianie urządzeń frontami, ale dopasowanie ich lub skontrastowanie z frontami. Małe urządzenia AGD pozostają na widoku, dlatego powinny być dekoracyjne i dokładnie dopasowane do stylu. Dobrze wyglądają modele wykonane ze stali nierdzewnej lub kolorowego metalu. Ale tanie tworzywa sztuczne nadal najlepiej chować do szuflady.

Jadalnia

W stylu nowoczesnym mile widziane są stoły i krzesła o prostych kształtach. Są one wykonane nie tylko z drewna i metalu, ale nawet z plastiku. Dobrze wyglądają na luksusowym tle. Blat staje się przedłużeniem baru, dlatego może to być również marmur. Przy wyborze stołu wolnostojącego na pierwszy plan wysuwa się jego podstawa. W większości stylów wnętrz nogi nie odgrywają znaczącej roli, ale tutaj mogą być misternie splecione. Jeśli w kuchni nie ma za dużo miejsca, rozwiązaniem jest okrągły stół na jednej nodze. Krzesła można łatwo wsunąć pod spód, gdy nie są potrzebne, a podczas gotowania nie trzeba się kurczowo trzymać rogów. Krzesła są również misternie ukształtowane. Dopuszcza się stosowanie kolorowych i przezroczystych tworzyw sztucznych. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu w kuchni i organizujesz przyjęcia, najlepiej wybrać tapicerowane, wygodne krzesła. Klasyczne kształty i pikowane wykończenia należy przedkładać nad minimalizm i odważne wzory.

Oświetlenie

Oświetlenie funkcjonalne w nowoczesnej kuchni jest dyskretne. Są one zintegrowane z szafkami dolnymi, wpuszczane w sufit lub wypełniane taśmami LED pomiędzy płytami i szynami. Światło powinno być obfite, ale jego źródło nie powinno być pozostawione na otwartej przestrzeni.
Z kolei oświetlenie dekoracyjne jest ekscentryczne, przypominające obiekty kosmiczne. Ważnym elementem oświetlenia jest kolorowa metalowa ramka. Żyrandole sufitowe podkreślają przestrzeń nad barem lub jadalnią. Mobilne oprawy oświetleniowe, które można łatwo przenieść w odpowiednie miejsce, na przykład gdy stół w jadalni jest rozłożony i przenoszony po przybyciu gości, wyglądają nowocześnie i stylowo.

Naczynia i wystrój wnętrz

Jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o zastawę stołową, są babcine zestawy porcelanowe z naiwnymi wzorami. Wszystkie klasyczne elementy są przeciwwskazane w nowoczesnej kuchni. Korzystne będą jednak zwykłe talerze o nietradycyjnym kształcie. Baterie kuchenne w nowoczesnych kuchniach zmieniają się z przedmiotu użytkowego w samodzielny element dekoracyjny. Można je dopasować na przykład do blatów roboczych i zlewozmywaków, aby uzyskać efekt jednolitej, nieprzerwanej powierzchni. Jednak bardziej znane odcienie metalu o prostym, odważnym kształcie również będą dobrze wyglądać. Dekor jest często wykonany z metalu i jest dopasowany do odcieni baterii, opraw oświetleniowych i uchwytów armatury oraz uchwytów armatury. Najlepiej wyglądają tu miedziane wazony na owoce, drewniane deski do krojenia w różnych odcieniach i przybory kuchenne o dziwnych kształtach, których przeznaczenie nie jest od razu oczywiste. Z drugiej strony, nadmiar tekstyliów nie jest dobrym pomysłem. Dobrym pomysłem są nawet rolety rzymskie. Nowoczesny styl jest doskonałym rozwiązaniem dla kuchni w małych mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Należy być świadomym cech stylu i dobrze wykorzystać dostępne metry kwadratowe.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾