Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia skandynawska jest idealna dla tych, którzy lubią czystość, przestrzeń i chłód. To skandynawskie wnętrze przypomina nietknięty, spadły śnieg. Są też plamki szarości, błękitu i beżu, ale to biel wiedzie prym. Więcej informacji na temat cech stylu skandynawskiego we wnętrzach kuchennych można znaleźć poniżej.
Styl skandynawski został zapożyczony od mieszkańców zimnej Północy. Krajobrazy Norwegii, Szwecji i Danii to przede wszystkim ośnieżone szczyty, lodowate rzeki, kręte fiordy, mgła, lśniący szron na drzewach i jasne światła w oknach małych domów. W ten sposób sama natura inspiruje ludzi do stosowania we wnętrzach znajomych mroźnych odcieni. Bogate kolory jagód i owoców wydają się zupełnie obce egzotyce, ale czyste odcienie wody, pasma górskie i niebo wyglądają bardzo stosownie.
Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, nieskomplikowaniem, czystymi liniami i dużą ilością światła. Światło słoneczne jest rzadkim gościem w północnej Europie, dlatego jego brak rekompensuje się dużą ilością reflektorów, świecących lasek, opraw oświetleniowych. Błyszczące białe, srebrne, lustrzane, szklane i chromowane powierzchnie odbijają promienie, sprawiając, że dom wydaje się bardziej przestronny i wypełnia go świeżość.
Główne cechy kuchni w stylu skandynawskim
Kuchnia skandynawska, a wybór kolorów.
Wzornictwo skandynawskie charakteryzuje się swobodnym charakterem. Nie jest to tożsame z ostrym, czarno-białym modernizmem i industrialnym stylem loftowym. Jest bliżej natury i dlatego akceptuje naturalne wpływy: różowozłoty zachód słońca, zielonkawe odcienie lasu, głęboki błękit jezior i marmurową opalizację kamieni. Aby stworzyć harmonijne wnętrze skandynawskiej kuchni, wystarczy wykorzystać paletę kolorów i faktur z nordyckiego krajobrazu zimowego.
- Biała kuchnia - Czysty i niezafałszowany, ten kolor jest niezbędnym tłem dla stylu skandynawskiego. Sufit, a najlepiej ściany, powinny być koniecznie białe. Może być gładki jak lustro lub matowy, puszysty.
- Kuchnia w pastelowych kolorach - Kiedy słońce zachodzi nad śniegiem, a jasnoszare chmury przybierają barwy różu, fioletu i złota, nadchodzi czas na odrobinę zimowej magii. Kolory zorzy północnej będą świetnie wyglądać jako akcenty dekoracyjne, ale najlepiej sprawdzą się w roli oświetlenia. Odcienie fioletu i słonecznej żółci można łatwo odtworzyć za pomocą kolorowych żarówek.
- Szara kuchnia - W norweskich krajobrazach zajmuje on dużo miejsca: zwisające chmury, mgła, ciemniejące wieczorem lasy, strome klify, skały, drogi i strumienie. Z jednej strony szary może być metaliczny i błyszczący, z drugiej zaś może być lekko chropowaty lub przydymiony, srebrny, półprzezroczysty lub prawie czarny. Wszystko to sprawia, że można bez ograniczeń łączyć szarości w wykończeniach, urządzeniach, meblach i dekoracjach.
- Niebieska kuchnia - Głęboki kolor ciemnej wody lub chłodny kolor nieba powinien być w każdym przypadku gładki. Może stanowić niezwykłe, kontrastujące tło dla białych, stalowych lub drewnianych mebli. Doskonale wyglądają meble, ceramika i dekoracje ścienne w chłodnych odcieniach niebieskiego.
- Wybielone drewno - Faktura bielonego dębu, świerku i sosny nadaje skandynawskim wnętrzom kuchennym uspokajający efekt, czyniąc je cieplejszymi i przytulniejszymi. Kolor ten może być stosowany na parkietach, frontach, framugach drzwi, framugach okien, blatach roboczych, jadalniach, elementach ściennych i belkach sufitowych.
- Zielona kuchnia - W Skandynawii jest to reprezentowane przez odcienie drzew iglastych, mchu i wody. Wtrącenia pastelowej lub niebiesko-zielonej barwy powinny być niewielkie, w przeciwnym razie styl kuchni byłby nieco zbyt prowansalski.
Aranżacja wnętrza w kuchni w stylu skandynawskim
Podłogi
Wybierając podłogę do kuchni, warto pamiętać, że będzie ona wymagała częstego czyszczenia. Ponieważ podłoga laminowana jest słabo odporna na wilgoć, najlepiej umieścić ją z dala od kuchenki i zlewu. W strefie gotowania odpowiednie będą płytki ceramiczne, sztuczny kamień, linoleum i posadzki żywiczne. Naturalny parkiet w kolorze bielonego dębu, czy deski lakierowane na biało lub szaro również są tu bardzo harmonijne. W małej kuchni w stylu skandynawskim odpowiednia będzie podłoga jednokolorowa, czarno-biała szachownica, płytki patchworkowe.
Ściany
Styl skandynawski przewiduje nagie, białe ściany bez żadnych ekstrawagancji. Zadbaj o to, aby wygląd kuchni był tu jak najprostszy. Jednolite wybielenie, malowanie, gładkie tapety winylowe i glazurowane płytki ceramiczne doskonale wyglądają w małej kuchni.
Tekstylia
Lekkie, półprzezroczyste zasłony lub lekkie rolety rzymskie nad oknami;. Achromatyczne bawełniane lub lniane obrusy (białe, szare, w drobną kratkę w czerni i bieli). Wąskie bieżniki, tkane dywaniki. BIałe poduszki na sofę w jadalni lub z bogatymi zdobieniami, etnicznymi haftami, które harmonijnie dopełnią wystrój kuchni.
Skandynawskie meble kuchenne i sprzęt AGD
Meble i urządzenia w tej kuchni muszą być dobrane w sposób odpowiedzialny, jeśli chcesz się naprawdę dobrze bawić. Powinny być solidne, funkcjonalne i atrakcyjne, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca.
Urządzenia kuchenne
W zależności od układu kuchni pomieszczenia, na przykład: układ kuchni w kształcie litery L, układ kuchni w kształcie litery U, kuchnia jednorzędowa. Do małej kuchni skandynawskiej najlepiej wybrać jasne fronty bez wyróżniających się elementów (np. białe z dyskretnymi drewnianymi blatami).
Jeśli chcesz optycznie podnieść sufit, drzwi powinny być prostokątne i wydłużone ku górze, a elementy poziome mogą pomóc w wydłużeniu wąskiej ściany. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pionie, urządzenia powinny być umieszczone wysoko, prawie pod sufitem.
Jadalnia
Cechą charakterystyczną mebli skandynawskich jest prostota i czyste linie. Konstrukcja stołu i krzeseł jest dość lekka, ale solidna. Smukłe nogi z drewna lub metalu w kolorze stalowym mogą być umieszczone płasko w rogach mebla lub nieco poza środkiem, tworząc trapez. Kompaktowe sofy narożne w kolorach białym, szarym, niebieskim i błękitnym są również wykorzystywane do stworzenia wygodnej jadalni. Można je wyposażyć w poduszki dekoracyjne w jaskrawych kolorach.
Kuchnia skandynawska - systemy magazynowania
Czysty i schludny wzór północnych krajów. Najlepszym sposobem na to są układy zamknięte. Otwartych półek powinno być jak najmniej. W innym wypadku, przedmioty na nich umieszczone, będą sprawiały zagraconych. W małej kuchni urządzenia do zabudowy oraz różne wysuwane, składane i przestawne półki i szuflady pomagają zaoszczędzić przestrzeń.
Lodówka
Wybór lodówki w stylu skandynawskim jest prosty. Klasyczne kolory: biały, srebrny i chromowany idealnie nadają się do dekoracji zimowych. Aby ten cud techniki nie zajmował dużo miejsca, należy wybierać kompaktowe modele do zabudowy z płaskimi drzwiami.
Mała chłodziarka może być wbudowana w szafkę wiszącą na wysokości wzroku, umieszczona pod blatem kuchennym lub pod oknem. Jeśli to możliwe, na etapie budowy lub przebudowy należy wygospodarować wnękę w ścianie na lodówkę.
Wystrój kuchni skandynawskiej
Chociaż surowy północny klimat jest bardzo skromny, nie można się obejść bez kilku drobiazgów, które nadadzą kuchni domowy charakter.
Jako dekoracje można wykorzystać czarno-białe obrazy i plakaty. W okresie noworocznym sprawdzą się lekko ośnieżone szyszki, gałązki świerkowe, świece i kamienie. Z domów skandynawskich warto pożyczyć skóry, wyroby z grubej owczej przędzy i tradycyjne wielobarwne ozdoby haftowane.
Otwarte półki będą pięknie wyglądać z błyszczącą ceramiką, figurkami nordyckich ptaków i zwierząt oraz kryształowymi wyrobami ze szkła.
Oświetlenie w kuchni skandynawskiej
Oprócz naturalnego światła słonecznego, które powinno łatwo wpadać do pomieszczenia przez półprzezroczyste białe zasłony. W kuchni urządzonej w stylu skandynawskim dobrym rozwiązaniem będą reflektory LED (które można zamontować nie tylko w suficie, ale także w meblach kuchennych), kompaktowe żarówki kuliste w zwykłych czarnych oprawach oraz wiszące żyrandole w kształcie dzwonków, kul śniegowych lub pajęczyn.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾