Meble do kuchni

Jak dobrać tani i stylowy zestaw mebli kuchennych?

Zestaw mebli kuchennych- przede wszytskim tanio i stylowo

Zestaw mebli kuchennych, w przeciwieństwie do zestawu standardowego, pozwala na umeblowanie części roboczej i jadalnej według własnych potrzeb. Dzięki różnorodności modułów można łatwo stworzyć funkcjonalny i harmonijny zestaw w pomieszczeniu o dowolnej wielkości. Aby nie mylić pojęć, określmy od razu - czym jest zestaw mebli do kuchni. Obecnie producenci oferują kompletne zestawy różnych szafek, szaf, stołów i szuflad, z których kupujący może wybrać potrzebne elementy. Ich cechą wspólną są podobne materiały i wzornictwo, dlatego w każdym przypadku zestaw będzie wyglądał harmonijnie. Powiemy Ci, jak prawidłowo zmontować kuchnię z takich oddzielnych elementów.

Co powinno znaleźć się w zestawie?

Na to pytanie nikt nie może udzielić właściwej odpowiedzi, z wyjątkiem samych właścicieli. Zestawy mebli zostały zaprojektowane tak, aby każdy mógł dobrać odpowiednie elementy zgodnie ze swoimi założeniami o wygodzie i funkcjonalności kuchni. Powiemy Ci, jak zaplanować pomieszczenie i jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć cel, jakim jest ułozęnie idealnego zestawu.

Wyznacz sobie cenę docelową

Nie ma powodu, aby ustalać cenę, powyżej której w żadnym wypadku nie można się poruszać, choć trzeba ją kontrolować na każdym kroku. Najlepiej byłoby poszukać zestawu kuchennego, który kosztuje mniej, ponieważ i tak trzeba będzie kupić przynajmniej zlewozmywak, blat pasujący do zestawu mebli oraz wewnętrzne systemy przechowywania.

Zwróć uwagę na kilka rzeczy, bez których nie możesz się obejść

Niektórzy ludzie lubią szafki wiszące, inni wolą otwarte półki i przechowywanie wszystkiego w szufladach stojących na podłodze. Kompletując zestaw dla siebie, można eksperymentować i kupować więcej ulubionych przedmiotów, niż jest w standardowym zestawie. Osobno pomyśl o elementach, które chciałbyś mieć w kuchni, ale ich brak nie jest krytyczny. Kup te elementy, jeśli pozwala na to układ pomieszczeń i budżet.

Zmierz swoją kuchnię

Należy pamiętać o narysowaniu na planie wszystkich mediów, odległości od okien, drzwi i wylotów wentylacyjnych. W ten sposób nie tylko odpowiednio ustawisz meble, ale także znajdziesz wygodne miejsce do zamontowania urządzeń kuchennych. Gotowy szkic należy zabrać ze sobą do sklepu, aby jeszcze raz sprawdzić wymiary. Właściciele małych kuchni powinni szukać mebli z większą liczbą szuflad i wysuwanych półek. Dzięki temu zestaw mebli będzie bardziej funkcjonalny, a z niektórych szafek będzie można zrezygnować, oszczędzając nieco więcej miejsca. Na tym etapie warto już obliczyć wymiary poszczególnych modułów przyszłego zestawu na podstawie standardowych propozycji producenta. Szerokość obudów wybiera się z zakresu wartości: 15, 20, 45, 60, 80, 90, 100 i 120 cm - wystarczająco dużo, aby zaspokoić potrzeby każdej rodziny. Szafki wiszące są dostępne w wersji pionowej o wysokości do 132 cm lub poziomej do 35 cm. Jeśli chodzi o szafki podłogowe, nie należy zapominać, że większość z nich będzie wyposażona w blat roboczy. Powierzchnia ta powinna znajdować się w odległości 10-15 cm od łokci osoby stojącej obok, tak aby ręce nie męczyły się podczas pracy z żywnością.

Zdecyduj, jak chcesz rozmieścić meble kuchenne

Nie należy rozważać oddzielnego rozmieszczenia elementów wnętrza kuchni, ponieważ nie jest to zbyt wygodne dla jednej z gospodyń i dobrze wygląda tylko na bardzo dużej powierzchni. Dlatego też istnieje tak wiele standardowych opcji do wyboru:

 • Kuchnia w kształcie litery L - pozwala na maksymalną oszczędność miejsca w ciasnych pomieszczeniach z dużą liczbą modułów. Od razu dodaj do listy szafkę narożną i nadstawną.
 • Kuchnia jednorzędowa- idealna do nisz kuchennych, małych lub regularnych pomieszczeń. Najlepiej, jeśli między urządzeniem a ścianami nie ma wąskich "kieszeni", dlatego należy szukać kompaktowych modułów o szerokości 15-20 cm w rzędzie.
 • Kuchnia z wyspą - wymaga dość dużej powierzchni, nie mniejszej niż 16 kwadratów, ale znacznie wygodniej pracuje się z tym sposobem rozmieszczenia zestawu mebli.
 • Kuchnia dwurzędowa - rzadki przypadek, ale jeśli masz kuchnię z przelotowymi korytarzami, to jest to najlepsze rozwiązanie. Wystarczy obliczyć głębokość modułów podłogowych tak, aby odstęp między rzędami wynosił 1,2-2,8 m - nie więcej, nie mniej.

Na tym etapie należy również zdecydować o rozmieszczeniu grupy jadalnej, uwzględniając swobodne przejście do niej. Jeśli w pozostałej przestrzeni nie zmieści się pełny stół, można wykonać kompaktowy model składany lub lada barowa może się tu okazać ciekawym rozwiązaniem. W rezultacie powstaje plan piętra z wymiarami i liczbą jednostek - można więc ruszać na zakupy. Dalszy wybór zestawu będzie zależał od stylu i kolorystyki. Staraj się jednak nie gonić za nowymi trendami w modzie - one szybko się zmieniają, a meble do kuchni będą służyć przez lata. Wśród ugruntowanych i ponadczasowych stylów jest wiele ciekawych opcji, dzięki którym można stworzyć oryginalne wnętrze.

Jasna kuchnia

Kuchnie modułowe

Czyli inaczej meble do samodzielnego składania. Producenci produkują szeroką gamę indywidualnych elementów wyposażenia kuchni, zaprojektowanych w tym samym stylu lub harmonijnie ze sobą połączonych. Moduły można nie tylko wybrać według własnego gustu, ale także dowolnie zamieniać, ponieważ wymiary szafek są często takie same. Kolejną zaletą zestawów modułowych jest możliwość stopniowego wyposażania kuchni, gdy nie ma możliwości zebrania pieniędzy na duży zakup. To prawda, aby to zrobić, trzeba poszukać poważnego sklepu, w którym kolekcja "żyje" wystarczająco długo. W końcu, jeśli skład zostanie wycofany z produkcji, nie ma czasu na kupienie wszystkiego, co potrzebne. Obecnie kuchnie modułowe są dostępne w każdym salonie meblowym, ale największy wybór oferuje oczywiście Ikea.

Seria Albru

Lakoniczne wzornictwo modułów z płaskimi frontami bez dekorów nie wydaje się nudne, a wszystko to dzięki wyrazistej fakturze drewna na drzwiach laminowanych. Podstawowe kolory i tekstury w tej serii są na tyle zróżnicowane, że można dobrać zestaw do każdego wnętrza kuchennego:

 • gładka biel;
 • tekstura czarno-brązowa;
 • naturalny dąb;
 • szaro-brązowa faktura drewna;
 • matowy jasnozielony.

W zestawie kuchennym znajdują się wszystkie okucia, a zawiasy frontów mogą być zawieszone z każdej strony i mają regulowaną wysokość. Uchwyty na zawiasach lub "przyciski" są kwestią wyboru klienta. Obudowy i fronty są wykonane z laminowanej płyty wiórowej, a plecy z lakierowanej płyty kredowej. W kolekcji Albru nie ma wysokich szafek - wszystkie są przeznaczone wyłącznie do górnego i dolnego rzędu kuchni. Oferta szafek wiszących obejmuje zarówno wąskie modele o szerokości zaledwie 40 cm, jak i pojemne szafki o szerokości 60 i 80 cm. Istnieją również szafki poziome z żaluzjowymi frontami, ale w takim przypadku najlepiej zastąpić je drzwiczkami uchylnymi.

Gama Overboom

Konstrukcja tych miękkich zestawów kuchennych jest niemal identyczna jak w zestawach, które oglądaliśmy powyżej, ale są pewne różnice. Poza brzoskwiniowym blond kolorem frontów i białymi szafkami, szafki są wizualnie lżejsze dzięki rezygnacji z dolnych cokołów. W górnych szafkach znajdują się przestronne otwarte półki, dzięki którym kuchnia wygląda niemalże nieważko, nawet w ciasnych pomieszczeniach. Wszystkie moduły są dostępne w standardowych szerokościach 40 i 60 cm. Oczywiście wybór jest niewielki: trzy warianty szafek wiszących i taka sama liczba szafek dolnych. Jeśli jednak dodamy do tego jasnozielone elementy z kolekcji Albru w tej samej białej szafce, otrzymamy oryginalny i stylowy zestaw do kuchni w pastelowych kolorach.

Kuchnie metodyczne

To już nie jest tylko seria - to cała koncepcja, w ramach której Ikea oferuje klientom zestaw mebli kuchennych, które można dosłownie złożyć z desek. Możesz wybrać rozmiar i wzór każdej szafki, oddzielnie poszukać frontów o odpowiednim wzorze, wyposażeniu i wystroju wnętrza. A liczba opcji jest naprawdę ogromna.

Różnorodność jednostek podłogowych:

 • Szerokość od 20 do 80 cm - modele z pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami skrzydłowymi.
 • Dowolna liczba szuflad - maksymalnie 8 (w seriach Forvara i Maximera).
 • Wersje narożne z wyjmowanymi lub obrotowymi półkami.
 • Wbudowane druciane kosze lub wysuwane systemy przechowywania (również montowane na frontach).
 • Stopy podstawy lub wysokiej ramy.

Naścienne szafki kuchenne:

 • Do 3 półek wewnętrznych.
 • Standardowe modele jedno- i dwudrzwiowe oraz szafki z 4 oddzielnymi frontami.
 • Szafki narożne z półkami lub karuzelą.
 • Możliwość instalacji drzwi skrzydłowych lub podnoszonych.
 • Wzory z dodatkowymi szufladami i szufladami wysuwanymi.

Ikea oferuje również szeroki wybór kredensów i kolumn do zabudowy urządzeń. Dostępne są również szafki wiszące, które pozwalają ukryć zmywarkę lub pralkę. Aby nie dać się zmylić w całej tej różnorodności, producent udostępnia darmowy program do planowania 3D, w którym można połączyć wszystkie te elementy i stworzyć kuchnię swoich marzeń. Modułowe zestawy kuchenne można dostosować do potrzeb klienta, dodając drzwi, panele lub elementy wyposażenia. Niekiedy blat roboczy można nabyć nawet jako samodzielny mebel, a elastyczność takiego rozwiązania może być zarówno zaletą, jak i wadą. Solidną powierzchnię można łatwo dostosować do swoich wymiarów, jeśli trzeba zamontować zlew lub kuchenkę w niestandardowym miejscu. Z drugiej strony, wszystko trzeba zrobić samemu lub zapłacić fachowcowi za przycięcie i montaż.

Nowoczesna kuchnia

Zestawy do jadalni

Jest to również rodzaj zestawu, ponieważ właściciele kupują nie tylko stół o odpowiedniej wielkości, ale również pasujący do niego zestaw krzeseł w zależności od liczby osób w rodzinie. Największą popularnością wśród właścicieli małych kuchni cieszą się zestawy narożne, w skład których wchodzą:

 • stół jadalny (może mieć składany blat);
 • kanapa narożna (często z szufladami ukrytymi pod siedziskiem);
 • stoliki boczne, ławki lub krzesła.

Łatwiej jest wybrać takie zestawy, ale nadal trzeba przestrzegać pewnych zasad. Na przykład, standardowy stół nie jest odpowiedni dla dużej rodziny - szerokość blatu powinna wynosić 70 cm dla każdej osoby siedzącej. Jeśli model prostokątny nie spełnia tego wymogu, warto rozważyć urządzenia owalne lub okrągłe, które są bardziej pojemne przy tej samej wielkości. Sofę lub krzesła można dobrać zgodnie z własnym gustem, zapewniając harmonię zarówno w wyglądzie samej grupy jadalnej, jak i całej kuchni. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących ich projektowania i konstrukcji, ale należy wziąć pod uwagę materiał, z którego są wykonane. Meble kuchenne muszą być mocne i trwałe, a te cechy spełnia tylko drewno i metal, a w skrajnym przypadku - bardzo drogie tworzywo sztuczne. Czasami poszukiwania stają się jeszcze łatwiejsze, jeśli w podstawowym zestawie mebli kuchennych znajdzie się wygodna i pojemna lada barowa. Wystarczy tylko kupić wysokie krzesła pasujące do wyglądu pomieszczenia i kuchnia jest gotowa.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾