Aranżacja kuchni

Jak urządzić kuchnię w domu jednorodzinnym?

Aranżacja kuchni w domu jendorodzinnym? 

Kuchnia jest najpopularniejszym miejscem w domu. Dlatego ważne jest, aby było nie tylko funkcjonalne, ale także wygodne, aby każdy członek rodziny znalazł w nim miejsce dla siebie. Coraz popularniejszym trendem w projektowaniu jest tzw. "europlanowanie", w którym część kuchenna jest połączona z salonem, czyli tworzy się tzw. aneks kuchenny. Firmy budowlane wspierają ten trend, często preferując mieszkania z dużymi kuchniami. Ci, którzy mieszkają w domu prywatnym, mają jeszcze większe możliwości stworzenia wymarzonego domu rodzinnego, o ile tylko przestrzeń zostanie odpowiednio zaplanowana i zaprojektowana zgodnie z ich upodobaniami.

Stwórz swój własny dom, kieruj się własnymi zasadami.

Budowa własnego domu to duża zaleta dla tych, którzy dopiero zaczynają, ponieważ można dokładnie zaplanować wygląd kuchni, a nie dopasowywać ją do istniejącej przestrzeni. Budowa własnego domu nie jest jednak pozbawiona wyzwań. Istnieją pewne niuanse, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad projektem kuchni w domu jednorodzinnym. Jeśli w apartamentowcach spotykamy kuchnie o powierzchni 5-6 m2, to we własnym domku nie znajdziemy tak skromnej przestrzeni. Dla wszystkich, którzy planują teraz budowę domu, dobra rada: nie oszczędzajcie na powierzchni kuchni. Tę dodatkową przestrzeń zawsze można zagospodarować czymś użytecznym, na przykład spiżarnią lub dodatkowymi szafkami. Trudniej jest nadrobić brakującą przestrzeń.

Zabudowa wnętrza kuchni w domu jednorodzinnym

W domu jednorodzinnym można wykonać dowolną liczbę okien w kuchni. Duże przeszklone powierzchnie dadzą dużo światła i poczucie przestrzeni. Jednak instalując meble i urządzenia, należy zastanowić się, jak zrobić to tak, aby nie zasłaniać okien. Jeśli zlew instaluje się przed oknem, potrzebny będzie szeroki i trwały parapet, aby zapobiec rozpryskiwaniu się wody na szybę i niszczeniu powierzchni parapetu. Kolejna kwestia dotyczy grzejników, które zazwyczaj montuje się pod oknem. Meble stojące blisko nich będą zakłócać wymianę ciepła i szybko się zniszczą. Ze względów bezpieczeństwa kuchenka nie może być instalowana bezpośrednio przy oknie, lecz w odległości co najmniej 0,4 m od niego. Deweloper odpowiada za ogrzewanie, wentylację, instalację wodno-kanalizacyjną, kanalizację, elektryczność i gaz w budynkach mieszkalnych odpowiada inwestor. Właściciel własnego domu będzie musiał zadbać o wszystkie media już na etapie projektowania domu lub na początku remontu. Wiele domów prywatnych wykorzystuje gaz do ogrzewania, a w kuchni często instaluje się kotły gazowe, podgrzewacze wody i pompy ciepła. Ściśle rzecz biorąc, wszystkie te elementy powinny znajdować się w oddzielnym, specjalnie wyposażonym pomieszczeniu, ale często, gdy brakuje miejsca, trafiają do kuchni.

Kuchenka i wentylacja kuchni

Szczególną uwagę należy zwrócić na wentylację, która może być naturalna lub wymuszona. Wentylacja naturalna powstaje w momencie budowy domu i jest realizowana za pomocą kanałów biegnących od dołu do góry przez całą konstrukcję. Świeże powietrze dostaje się do domu przez otwór na zewnątrz, który musi być umieszczony w odległości co najmniej dwóch metrów od fundamentu. Powietrze opuszcza dom przez komin, który musi znajdować się co najmniej pół metra nad dachem. Wymuszoną wentylację powietrza zapewniają elektryczne okapy kuchenne instalowane bezpośrednio nad kuchenką. Kuchenki elektryczne i gazowe mają swoje własne normy dotyczące wysokości okapu: 50-70 cm w przypadku kuchenek elektrycznych i 60-80 cm w przypadku kuchenek gazowych. Inny ważny dodatek: jeśli powierzchnia kuchni w domu prywatnym nie przekracza 8 m2, na kuchence można zainstalować tylko dwa palniki, jeśli powierzchnia wynosi 12 m2, liczba palników wzrasta do trzech. Szczęśliwcy, którzy mają kuchnię o powierzchni 15 m2 lub większej, mogą sobie pozwolić na kuchenkę czteropalnikową.

Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne

Projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w domach prywatnych również ma swoją specyfikę. Na przykład w mieszkaniach surowo zabronione jest przenoszenie punktów mokrych bez zgody. We własnym domu właściciel może robić, co mu się podoba, ale w granicach rozsądku i zgodnie z zasadami. Rury kanalizacyjne powinny mieć niewielki spadek, aby brudna woda mogła spływać do nich grawitacyjnie. W pobliżu zlewu można również zainstalować zmywarkę i pralkę. Co ciekawe, umiejscowienie zlewu zależy od tego, czy właściciel kuchni jest prawo- czy leworęczny. Jeśli osoba pracująca jest praworęczna, urządzenie powinno być ustawione po lewej stronie, jeśli leworęczna - po prawej.

domowa kuchnia

Układ kuchni

Własny dom może być zaletą, jeśli ma się własny kominek lub kuchenkę. Jeśli jest, zamiast miejsca do gotowania lepiej urządzić jadalnię, salon lub po prostu przytulny kącik do odpoczynku z kilkoma fotelami obok. Piękno i wygoda - recepta na idealną kuchnię Celem kuchni jest przygotowywanie posiłków i musi być ona zorganizowana w taki sposób, aby wygodnie było w niej gotować i aby nie trzeba było poświęcać zbyt wiele czasu na jej obsługę. Oznacza to, że przestrzeń musi być starannie zaplanowana. Najlepsza jest kuchnia w kształcie kwadratu. W takim pomieszczeniu łatwo jest ustawić meble i urządzenia.

Kuchnia w kształcie litery L

Popularna jest również kuchnia w kształcie litery L, gdy zabudowa kuchenna jest ustawiona wzdłuż ścian, tworząc literę "L". Na środku pokoju jest wystarczająco dużo miejsca, aby stworzyć jadalnię. 

Kuchnia w kształcie litery U

Wąska kuchnia w domu jednorodzinnym skorzysta z układu w kształcie litery U, w którym urządzenia i sprzęt AGD są rozmieszczone wzdłuż trzech ścian w kształcie litery "U". W tym przypadku ważne jest obliczenie odległości między dwiema równoległymi ścianami, tak aby dwie osoby o różnym wzroście mogły wygodnie stać obok siebie i przemieszczać się z jednego punktu do drugiego. Jest to prawdopodobnie najbardziej ergonomiczny układ, ponieważ umożliwia rozmieszczenie wielu przedmiotów na niewielkiej przestrzeni, ze wszystkimi szafkami i urządzeniami w zasięgu ręki. Układ w kształcie litery U nadaje się nie tylko do wąskich pomieszczeń, ale także do salonu z kuchnią, w którym niewielką wydzieloną przestrzeń przeznacza się na część kuchenną, a resztę przestrzeni na część dzienną. Układ w kształcie litery U jest nieco podobny do układu jendorzędnego lub dwurzędnego. Dzięki temu urządzenia są ustawione wzdłuż dwóch równoległych ścian. Optymalna odległość między nimi wynosi 2,3-2,6 m, ale nie więcej niż 3,4 m, ponieważ w przeciwnym razie trzeba będzie dużo chodzić

Kuchnia jednorzędowa

W przypadku małych kuchni lub pracowni najlepsza jest kuchnia jednorzędowa. Wszystkie urządzenia i sprzęty są ustawione wzdłuż tej samej ściany. Trudności mogą wynikać z faktu, że na ograniczonej przestrzeni nie zmieści się zbyt wiele mebli, a ponadto należy upewnić się, że ani zlew, ani lodówka nie sąsiadują bezpośrednio z kuchenką.

Kuchnia z wyspą

Coraz większą popularnością cieszy się kuchnia z wyspą. Wyspa to stół, który nie jest umieszczony przy ścianie, lecz zajmuje część przestrzeni kuchennej. Stół ten może pełnić wiele funkcji: jest używany jako stół jadalny lub blat roboczy. Często w wyspie instaluje się zlewozmywak lub kuchenkę, a dolna część służy do przechowywania naczyń lub żywności. Układ wyspowy jest odpowiedni dla dużych kuchni o powierzchni 20 m2 lub większej, w przeciwnym razie wyspa zagracałaby przestrzeń i utrudniała poruszanie się po niej.

jasna kuchnia

Porady dotyczące planowania kuchni dla domu:

1. Postępuj zgodnie z "Zasadą trójkąta roboczego". Najczęstsze miejsca w kuchni to zlew, lodówka i kuchenka. Zaleca się, aby nie umieszczać ich jeden za drugim, lecz w układzie trójkątnym, w odległości nie większej niż 1,8 m od siebie.

2. Lodówka powinna być umieszczona bliżej zlewu, aby łatwiej było do niej sięgać i czyścić żywność. Jeśli jednak w kuchni nie ma wystarczająco dużo miejsca, można ją również przenieść do innego pomieszczenia.

3. Kuchenka musi być umieszczona w odległości nie większej niż 1,8 m od zlewu. W pobliżu należy zapewnić wentylację i wyciąg. Ze względów bezpieczeństwa pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem/oknem/ścianą musi być co najmniej 40 cm wolnej przestrzeni. Można je przykryć blatem roboczym. Optymalna szerokość korytarzy w kuchni wynosi 1,2 m. Jeśli kuchnia w domu jest przechodnia, odległość tę należy zwiększyć do 1,5 m.

5. Problematyczne układy z małymi niedoskonałościami, takimi jak wystające narożniki kanału wentylacyjnego lub niezagospodarowana wnęka, zawsze można pokonać za pomocą sztuczek projektowych. Wystające elementy można zamaskować szafkami, a wnęki wykorzystać do zapewnienia dodatkowego miejsca do przechowywania.

6. Jeśli w kuchni ma być zainstalowany telewizor, należy zastanowić się, gdzie go umieścić, aby wszyscy siedzący przy stole mieli dobry widok na ekran.

7. Jeśli nie ma ochoty lub możliwości skonsultowania się z profesjonalnym projektantem, można samodzielnie zaplanować układ mebli. W tym celu należy zaznaczyć przestrzeń kuchni na kartce papieru flipchartowego lub milimetrowego, a "meble" wyciąć z kolorowego papieru, zachowując proporcje w stosunku do zaznaczonej "kuchni". W ten sposób można przestawić meble i urządzenia i sprawdzić, co trzeba zmniejszyć, a co powiększyć. Istnieją również specjalne darmowe programy, takie jak Planner5D, SketchUP Pro lub internetowy kreator mebli IKEA, które również mogą pomóc w rozmieszczeniu mebli. Jeśli dom został już zbudowany i nie ma w nim jeszcze mebli, można narysować je kredą na podłodze w naturalnej wielkości. Pozwoli to zorientować się, gdzie należy ustawić meble i czy jakieś przedmioty nie stoją na drodze.

8. Podczas planowania należy wziąć pod uwagę ogólne standardy dotyczące wymiarów mebli:

Normalna wysokość stołu kuchennego wynosi 85 cm. Jeśli zostanie on wykonany wyżej lub niżej, będzie niewygodny w pracy;
W przypadku krzesła należy pozostawić 80 cm wolnej przestrzeni między stołem a ścianą. Normalne krzesło ma szerokość 50 cm i głębokość 40-43 cm. Jeżeli krzesło ma podłokietniki, do szerokości należy dodać kolejne 30 cm.

Niezależnie jak urządzisz swoją kuchnię, mamy nadzieję, że ten poradnik zdecydowanie ułatwił Ci zadanie. Miłego gotowania i smacznego!

Zobacz także: Jak urządzić sypialnię? Krok po kroku

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾