Jaki stół kuchenny wybrać?
Jak wybrać idealny stół kuchenny do Twojej kuchni?
Dużo czasu spędzamy w kuchni. Komunikowanie się i wspólne spożywanie posiłków zbliża rodzinę do siebie jako całość. Apetyt zależy od koloru kuchni. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego koloru stołu kuchennego. To właśnie komfort i przytulność kuchni sprawiają, że rodzina jest w dobrym nastroju przez cały dzień.
Najważniejsze apekty przy wyborze stołu kuchennego
W projekcie jednego kompaktowego pomieszczenia zazwyczaj wykorzystuje się dwa kolory podstawowe i jeden uzupełniający. Plus akcenty. W przeciwnym razie pomieszczenie może wyglądać niechlujnie, a aranżacyjna ekstrawagancja - chaotycznie. Głównym kolorem w kuchni jest kolor ścian. Jest to największa powierzchnia w pomieszczeniu. Drugim kolorem głównym jest kolor frontów kuchennych. Dodatkowym kolorem jest kolor blatów roboczych. Czasami kolor lodówki. W kuchni występują dwa rodzaje blatów roboczych: blat roboczy i blat jadalniany (stół kuchenny lub lada barowa). W większych kuchniach mogą być trzy: blat roboczy, stół jadalny i bar śniadaniowy. W nowoczesnych kuchniach kolor blatu roboczego i blatu stołu jadalnego rzadko pasuje do siebie. Wynika to z faktu, że mają one bardzo różne wymagania. Blaty robocze muszą być trwałe w kolorze i funkcjonalne - dlatego tak popularne są powłoki z kamienia oraz kamienia naturalnego lub sztucznego.
Blaty do stołów jadalnych powinny przede wszystkim pobudzać apetyt i zapewniać dobre samopoczucie w pomieszczeniu. Dlatego projektanci oferują wiele opcji kolorystycznych i materiałowych stołu jadalnego.
Stół kuchenny w małych kuchniach
W małej kuchni projektanci często muszą zmierzyć się z problemem powiększenia przestrzeni. Idealnym sposobem na jej powiększenie jest użycie monochromatycznych i jasnych kolorów, zwłaszcza bieli. Z tego powodu w małych, 6-7-metrowych kuchniach w budynkach Stalina i Chruszczowa wybór koloru stołu jadalnego sprowadza się zwykle do zastosowania tego samego tworzywa, z którego wykonane są szuflady.
Duże kuchnie, a stoły kuchenne
W dużej kuchni odległość między strefą jadalną a roboczą jest większa i możliwe jest zastosowanie stołu i krzeseł w nieco innym stylu. Nawet fakt, że w dużej kuchni można postawić krzesła lub sofę, zmienia postrzeganie miejsca do spożywania posiłków - staje się ono miejscem odpoczynku i siedzenia, dlatego warto zastosować stoły wykonane z drewna, szkła, plastiku. Należy też stosować droższe wykończenia i materiały, skomplikowane kształty, profilowane drewniane nogi, skomplikowane gięte lub młotkowane nogi metalowe.
Materiały na stół kuchenny
Najbardziej tradycyjnym i demokratycznym materiałem jest płyta wiórowa z laminatem. Ma ograniczoną gamę kolorów i wzorów. Płyty wiórowe nie są zbyt trwałe, ale są niedrogie.
MDF pokryty PCW
Ma on najlepsze właściwości użytkowe. Gama kolorów, odcieni i faktur jest praktycznie nieograniczona. Powłoki imitujące drewno są bardzo podobne do prawdziwego drewna, ale są o wiele bardziej praktyczne i odporne na zarysowania, wilgoć, tłuszcz i kwasy zawarte w żywności.
Szkło
Szklane blaty kuchenne są obecnie modne. Przezroczyste, barwione, a nawet mrożone. Ze względu na swoją przejrzystość nie zagracają pomieszczenia. Są one wytrzymałe i zmywalne, ale z czasem ulegają zarysowaniom. Mogą się złamać po upuszczeniu; mogą odpryskiwać na krawędziach, jeśli na stół spadną przedmioty. Niektórzy ludzie nie czują się komfortowo ze szklanymi blatami - należy to wziąć pod uwagę przy wyborze stołu.
Tworzywa sztuczne
Jest to stosunkowo nowy materiał na meble (kawiarnie na świeżym powietrzu się nie liczą). Występuje w wersji przezroczystej i malowanej. Bardzo lekka i trwała, przezroczysta, nie zagraca kuchni. Częściej używamy plastikowych krzeseł, stoły jeszcze się u nas nie przyjęły. Wady: blaty boją się gorących naczyń i z czasem ulegają zarysowaniu
Kamień naturalny i sztuczny
Są bardzo mocny i trwały. Wyglądają stylowo i kosztownie. Są one jeszcze droższe. Kamień naturalny ma ograniczony wybór kolorów. Sztuczny kamień ma o wiele więcej kolorów i odcieni. Wady: Ciężki blat wymaga solidnych nóg i może się złamać w razie upadku. Kamień jest zimny w dotyku, co może nie każdemu odpowiadać.
Naturalne drewno
Ono zawsze wygląda dobrze - lakierowane i malowane, białe, czarne, czerwone, wiśniowe, czerwone i szare. Drewno nie jest jednak odporne na wilgoć - prędzej czy później nasiąknie nią i zacznie się wypaczać. Istnieją drogie gatunki drewna egzotycznego, które są odporne na wilgoć. Koszt takich stołów jest jednak wygórowany. Drewno jest niemal idealnym materiałem na nogi stołu. Nogi mogą być gładkie lub kształtowane (toczone na tokarce).
Metal
Nie stosuje się ich do produkcji stołów kuchennych, ale rury są doskonałym materiałem na nogi. Są one dostępne w wersji niklowanej, gładkiej i malowanej młotkiem (metaliczne z kropkami w innym kolorze). Nogi mogą być proste lub zgięte.
Płytki ceramiczne na blacie stołu
Jest to kolejny niekonwencjonalny materiał. Zwykły stół kuchenny jest wyłożony płytą wiórową i MDF. Płytki są zazwyczaj jasne, kolorowe, z pięknymi marokańskimi lub arabskimi wzorami. Stosowany do stylizacji kuchni w stylu orientalnym.
Charakterystyka kolorów przy doborze blatu stołu
Ciepłe kolory pobudzają apetyt, zimne go zmniejszają. Dlatego przy wyborze kolorów należy wziąć to pod uwagę. Kuchnia służy przecież do gotowania i spożywania posiłków, a nie do epatowania stylem.
Biała
Najpopularniejszy kolor do szafek kuchennych i ścian. Mimo to należy wybrać blat w jakimś odcieniu, jeśli nie kolorowy. Błyszcząca powierzchnia wygląda szczególnie dobrze. Wszystkie zarysowania są widoczne na białym tle. Dlatego najlepiej wybrać połączenie białych nóg i blatu z efektem drewna lub z niewielkimi kolorowymi akcentami, które wtapiają się w jednolite, nie całkiem białe tło.
Drewno naturalne i imitacja drewna
Naturalne drewno zawsze wygląda świetnie. Pierwsze meble były wykonane z drewna, a drewno kojarzy nam się z ciepłem paleniska. Dlatego też blaty MDF z efektem drewna w jasnych lub czerwonawych kolorach prawie zawsze tworzą przytulną atmosferę w kuchni (jeśli pasują do stylu blatu). Dobrze wyglądają również odcienie sosny, rudości, brązu, czerwieni i wszystkie inne odcienie drewna. Gdy przychodzi jednak do naturalnego drewna, dąb jest najpopularniejsza opcją.
Kamień i imitacje kamienia
Kamień jest dobry sam w sobie. W przypadku blatów z efektem kamienia najlepszym wyborem będzie połączenie bieli, różu, beżu i chłodniejszych odcieni szarości lub czerni. Prawie biały kolor z subtelnymi kolorowymi żyłkami wygląda lepiej w przypadku wykończenia przypominającego marmur. W niektórych przypadkach, jeśli takie powłoki są stosowane na frontach lub blatach, odpowiednie może być zastosowanie koloru ciemnoniebieskiego lub szmaragdowej zieleni (zmieszanej z czernią lub grafitem).
Ciepłe kolory
Paleta ta zawiera odcienie czerwieni, żółci, pomarańczy, wiśni, maliny oraz brzoskwini, różu, cytryny i pomarańczy. Ciepłe kolory pobudzają i zaostrzają apetyt, rozgrzewają apetyt i tonują apetyt. Bogate kolory - czerwony, wiśniowy, granatowy, koralowy, malinowy - są nadmiernie stymulujące i podnoszą ciśnienie krwi. Jasne blaty, zwłaszcza w połączeniu z takimi samymi frontami, męczą wzrok i optycznie zmniejszają przestrzeń. Dlatego lepiej jest pozostawić jaskrawe kolory jako akcenty, a blat stołu wybrać w bardziej stonowanych, ciepłych odcieniach: brzoskwiniowym, różowym, cytrynowym, żółtym.
Różnorodność kolorów zieleni.
Kolory te dobrze współgrają z szafkami kuchennymi lub ścianami. Szczególnie kolory limonki, pistacji i sałaty. Działają uspokajająco, wzmagają apetyt. Jednak w przypadku blatów roboczych większość zielonych kolorów jest nieodpowiednia. Dotyczy to w szczególności kolorów: oliwkowego, szarozielonego, khaki i bagiennego.
Niebieski, niebieski, szary.
Kolory te hamują apetyt, ale nieco poszerzają pomieszczenie. Bogate błękity i szarości blatu kuchennego nadadzą potrawom chłodny i niekonwencjonalny charakter. Jasny i średni szary jest odpowiedni dla stołu kuchennego - jest stosunkowo neutralny. Kolor niebieski jest bardziej odpowiedni na ścianach, a niebieski na frontach mebli.
Brązowy schemat kolorów.
Ciemnobrązowy kolor stołu ma sens tylko wtedy, gdy stół jest wykonany z drogiego drewna egzotycznego. W większych kuchniach można czasem zastosować piękny czekoladowy kolor, jeśli pasuje on do kolorów ścian i frontów. Na stół kuchenny lepiej nadają się jasne kolory: orzechowy, kawowy i kakaowy z mlekiem, beżowy, karmelowy, jasnobrązowy. Jasne odcienie brązu dodają kuchni elegancji, wyrafinowania i przytulności.
Użycie koloru czarnego
Czarny jest najbardziej niepożądanym kolorem stołu. Płyta MDF z wykończeniem z czarnej folii automatycznie przenosi nas do zimnego, niewygodnego biura. W przytulnych biurach nie stosuje się czarnych mebli - kontrast z jasnym tłem jest zbyt widoczny. A w kuchni dodatkowo obniża apetyt, uwidaczniając kurz i rozpryski wody. Czarny i szary kamień nie wyglądają lepiej - za bardzo przypominają kawiarnię. Czarny blat można ukryć za pomocą serwetek lub obrusów, ale to już inna historia. W niektórych przypadkach można umieścić czarny stół w salonie, ale nie w kuchni. Nawet (a nawet jeszcze bardziej!) jeśli meble robocze mają czarne fronty. Możesz użyć stołu z czarnymi nogami i jasnym blatem (np. z drewna imbirowego).
Jak wybrać kolor stołu kuchennego?
Do młodych, zaawansowanych technologicznie kuchni warto wybrać szary lub szklany stół z błyszczącymi, chromowanymi nogami. Szklany stół sprawdzi się również w kuchniach w stylu loft. W loftach dobrze wyglądają stoły z kamienia sztucznego, w tym granatowe lub zielone, a nawet czarne (tylko w przypadku bardzo przestronnych kuchni). Można również użyć czarnych i brązowych drewnianych stołów o szorstkich krawędziach z blatami z desek. W przypadku kuchni w stylu rustykalnym i egzotycznych wybór koloru blatu jest dość oczywisty: drewno i samo drewno lub imitacja drewna. Kuchnie w stylu klasycznym, glamour i secesyjnym są rzadko wykonywane - pałacowy przepych nie idzie w parze z funkcjonalnością pomieszczenia.
Nowoczesne kuchnie często określa się mianem kuchni fusion. W takich kuchniach można zainstalować jasne plastikowe stoły i drewniane krzesła; zastosować fronty i blaty w kolorze cytrynowym, liliowym, niebieskim; postawić drewniany stół domowej roboty z wkładką ze szkła lub żywicy epoksydowej i metalowymi krzesłami; orientalny stół z płytkami ceramicznymi i drewnianymi krzesłami.
Wniosek
O stylu kuchni w dużej mierze decyduje wybór stołu do jadalni. To właśnie oryginalny stół kuchenny i krzesła nadają kuchni charakteru. Wystrój całego pomieszczenia zależy w dużej mierze od dobrego stołu.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾