Meble do kuchni

Kluczowy wybór szafek kuchennych

 

Dobór odpowiednich mebli do kuchni: jakie szafki kuchenne wybrać?

Kupowanie odpowiednich szafek do kuchni może być trudniejsze niż nam się zdaje, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na przykład, jaki rodzaj szafek wybrać, jakie materiały wybrać i jak sprawić, by urządzenie kuchni było jak najbardziej funkcjonalne i ergonomiczne. Ten artykuł dotyczy podstawowych wskazówek na temat szuflad kuchennych - czytaj dalej, aby uzyskać idealną przestrzeń.

Najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru szafek kuchennych stojących i szafek kuchennych wiszących 

Po pierwsze, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom dotyczącym wyboru szafek kuchennych:

 • Wzrost osób, które będą mieszkać w mieszkaniu. Od tego zależy, jakie drzwi mogą być wykonane, wysokość półek i wiele innych cech;
 • Wygodny układ szafek. Na przykład obok zlewu lepiej jest umieścić pojemnik, a nad nim szufladę do suszenia naczyń;
 • Odległość robocza między szufladami a blatem roboczym. Upewnij się, że szafki nad głową nie przeszkadzają w gotowaniu;
 • Cena. Zdecyduj, ile jesteś gotów wydać na szafki - i na tej podstawie wybierz materiał i markę. Przy okazji, można uzyskać dobre ceny na wysokiej jakości szafki kuchenne od niemieckich producentów;
 • Wymiary szafek kuchennych. Oblicz z grubsza, jakiej wielkości będą szafki, aby można było w nich przechowywać wszystkie przybory kuchenne. Należy też zostawić wystarczająco dużo miejsca na inne potrzeby, takie jak przekąski czy kącik na herbatę;
 • Sprzęt AGD . Będziesz potrzebować zmywarki, piekarnika, lodówki - i pierwszą rzeczą, którą musisz rozważyć, jest to, w których szafkach je zmieścisz.
  Różnorodność szuflad, w zależności od przeznaczenia

Zacznijmy od wyróżnienia trzech grup szuflad w kuchni, które różnią się między sobą funkcjami:

 • szafki kuchenne z półkami. Można w nich przechowywać naczynia kuchenne, żywność, przyprawy lub po prostu wyeksponować akcesoria, aby udekorować przestrzeń kuchenną, szczególnie wiele dekoracji może się przydać w kuchni w stylu prowanlsalskim;
 • szafki na sprzęt AGD. Pomieszczą one sprzęt AGD - w zależności od kuchni będą potrzebne różne rozmiary;
 • Suszarki do szaf. Są to specjalne szafki do suszenia ubrań - często instaluje się je w kuchniach dla wygody (w większych pomieszczeniach, w których znajduje się również pralka).

Teraz usystematyzujmy różnorodność szafek w inny sposób - według rodzaju konstrukcji.

Szafki kuchenne wiszące 

Szafki te są zwykle umieszczane na górnym poziomie szafki kuchennej i służą do przechowywania naczyń, artykułów spożywczych, przypraw i herbat. Szafki wiszące są zazwyczaj lekkie i wyposażone w samozamykacz, dzięki czemu można je otwierać bez większego wysiłku. Szafki wiszące są często wykorzystywane do montażu okapu. Czasami można spotkać kuchnie bez szafek górnych, ale są one rzadko używane, ponieważ są tak dysfunkcyjne. Cała konstrukcja tego typu mebli składa się z trzech elementów: ramy korpusu, wypełnienia wnętrza oraz frontu. Rama musi być solidna, wypełnienie funkcjonalne, a fronty przyjemne i zintegrowane z wzornictwem. Dostępne są trzy rodzaje szafek: otwarte, zamknięte i mieszane.Najczęściej spotykane są szafki otwarte. Są to zwykłe szafki kuchenne z półkami - często służą do przechowywania przypraw, eksponowania elementów dekoracyjnych, kwiatów lub owoców. Nie ma przedniej części - i trzeba uważać na to, co się wkłada do szafki. Otwarte szafki to często tylko kilka elementów w solidnej kuchni. Można je wykorzystać do rozrzedzenia masywnej ściany szafek i urozmaicenia wystroju. Otwarte szafki kuchenne często montuje się również nad zlewem - można je wykorzystać do przechowywania naczyń bezpośrednio po ich umyciu.

Szafki kuchenne wiszące

Jeśli chcesz urządzić kuchnię bez szafek górnych lub potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania przyborów kuchennych - użyj szafek podłogowych. Szafki te są większymi i masywniejszymi urządzeniami w kuchni: często są to szafki dwudrzwiowe. Szafki stojące piętrowe są najczęściej używane do przechowywania przyborów kuchennych, takich jak garnki, patelnie i inne duże przedmioty. Szafki te służą również do ustawiania mebli - wygodnie jest umieścić w nich kuchenkę lub pralkę. Szafki kuchenne są również wykorzystywane do podtrzymywania blatów roboczych.

Jeszcze kilka innych zastosowań tych szafek kuchennych:

 • Można tam umieścić pojemnik na odpady;
 • Media komunikacyjne można ukryć w szafach;
 • Istnieją również opcje szafek podłogowych, w których można umieścić kuwetę dla kota lub psa.
 • Należy zwrócić uwagę, że często nie ma tylnych ścian - zastępuje je ściana, o którą opiera się szafka.

Szafki kuchenne narożne

Zakup tych szafek kuchennych jest niezbędny, jeśli masz kuchinę w kształcie litery L lub kuchnie w kształcie litery U. Będziesz mieć 1 lub 2 narożniki, w których możesz umieścić szafki narożne lub szafki. Często w dolnych szafkach układów narożnych znajduje się kosz na śmieci, a nad nim zlewozmywak. Stół podumywalkowy to duża szafa, która zajmuje miejsce od sufitu do podłogi. Może mieć jedne lub kilka drzwi skrzydłowych, a wygoda takich mebli kuchennych polega na tym, że można w nich przechowywać duże przedmioty. Można też samodzielnie zaplanować wielkość każdej sekcji. Innym doskonałym sposobem wykorzystania szafki jest umieszczenie na niej lodówki. W ten sposób wszystkie potrawy znajdują się na wysokości oczu. W ten sposób można połączyć położenie piekarnika, zmywarki i szafek w jedną całość.

drewniane szafki do kuchni

Systemy przechowywania w szafkach do kuchni

Przyjrzyjmy się teraz, jaki system przechowywania można użyć w kuchni. Należy pamiętać, że zależy to od wielkości szafek kuchennych. Niektóre z tych systemów pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i są szczególnie warte poznania, jeśli masz małą kuchnię. Kiedy zaczynasz planować kuchnię, możesz już wcześniej wybrać układ wnętrza i szafki do przechowywania. Można je również zainstalować:

Kosze ukryte w szafkach do kuchni

Można je umieścić na przykład pod zlewem - są wygodne do przechowywania ścierek i innych przyborów do mycia naczyń lub płyt kuchennych. Przymocuj kosze do wewnętrznej strony frontu lub drzwi. Inną możliwością jest zamontowanie ich w szafce.

Półki karuzelowe w szafkach

W szafkach kuchennych można zainstalować karuzelę - jest to rozwiązanie umożliwiające przechowywanie naczyń w różnych sekcjach i przechodzenie z jednej do drugiej poprzez obracanie karuzeli.

Szafki kuchenne w różnych odsłonach 

Jeśli chcesz kupić szafki kuchenne, koniecznie zwróć uwagę na fronty mebli kuchennych. To przecież własnie dzięki nim można stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Jednocześnie jednak nie należy zapominać o stylistyce pomieszczenia: fronty nie powinny się szybko niszczyć, ponieważ kuchnia może być narażona na nagłe zmiany temperatury. Fronty mogą również często ulegać zabrudzeniu w wyniku gotowania lub zamoczyć się podczas mycia naczyń. Materiały stosowane przy wyborze frontów będą zależały od wybranego stylu kuchnennego. Najpopularniejsze rodzaje to płyty MDF, płyty wiórowe, a często stosuje się naturalne drewno lub wstawki drewniane. Nowoczesne warianty mogą mieć fronty z tworzywa sztucznego lub wykonane ze specjalnego szkła (które jest łatwe do czyszczenia). Alternatywnie można zainstalować szkło matowe. 

Fronty szafek kuchennych z powłoki foliowej 

 • Istnieje większy wybór kolorów - można tworzyć dowolne wzory;
 • Nie występują żadne wady wynikające z zamoczenia materiału;
 • Materiał ten jest trudny do uszkodzenia;
 • Cena filmu jest niska.

Jest jednak jedna duża wada - folia może ulec zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur. Dlatego najlepiej nie pokrywać fasad w pobliżu kuchenek i pieców.

Fronty szafek do kuchni z powłoką z tworzywa sztucznego

Zalety takich szafek kuchennych:

 • Duży wybór wszystkich rodzajów kolorów;
 • Odporność na wilgoć i duże wahania temperatury;
 • Są łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Ale są też wady - i to większe niż w przypadku frontów pokrytych folią:

 • Można je dość łatwo uszkodzić lub zarysować;
 • Jeśli kolor jest ciemny, mogą pozostawiać widoczne odciski palców;
 • Do czyszczenia należy używać wyłącznie łagodnych środków czyszczących, które nie powodują odprysków. W przeciwnym razie powierzchnia może łatwo ulec zarysowaniu i zepsuć swój wygląd.
 • Szafki Backer mogą być wyposażone w nóżki i opcjonalny cokół. Pomaga ona utrzymać brud i kurz z dala od szafki znajdującej się pod spodem. Cokoły są zazwyczaj wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego, płyty wiórowej lub MDF.

Dla wygody umieść przewody lub instalacje hydrauliczne za cokołem. W ten sposób można ukryć przed wzrokiem niepotrzebne elementy, a jednocześnie zapewnić jak najwygodniejsze korzystanie z komunikacji. Należy pamiętać, że podczas wyposażania kuchni w przewody elektryczne ważne jest, aby nie znajdowały się one na podłodze, ponieważ w przeciwnym razie mogą łatwo ulec zamoczeniu.

projekt zestawu kuchennego

Który producent jest najlepszy przy wyborze wymarzonych szafek kuchennych

Można samodzielnie zaplanować układ lub poprosić o pomoc profesjonalnego projektanta. Radzimy jednak potraktować kuchnie niemieckie jako priorytet. Mają one idealny stosunek ceny do jakości: za niewielką kwotę można kupić niezawodne i trwałe szafki kuchenne. Życzymy Wam udanego remontu i szczęśliwego życia w odnowionej przestrzeni! 

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾