Projektowanie kuchni

Projektowanie małej kuchni w bloku

Wszystko o projektowaniu małej kuchni w bloku - 11 super trików

Mała kuchnia może być przytulna i niezwykle funkcjonalna. Wymaga to tylko trochę więcej planowania i wyobraźni. W tym artykule przedstawiamy 10 wskazówek, które pomogą Ci zaplanować wystrój kuchni. 

Jasne kolory to przyjaciele małej kuchni 

Postaw na biel Kolor biały jest idealny do projektowania małej kuchni, ponieważ odbija światło i daje poczucie przestrzeni oraz optycznie powiększa ściany. Wbrew powszechnemu mitowi, biel jest znacznie bardziej praktycznym wyborem niż ciemniejsza biel. Ogólnie rzecz biorąc, wnętrza urządzone w jasnych kolorach wydają się bardziej uporządkowane niż te w stonowanych. Jednym z trendów na rok 2022 są monochromatyczne wnętrza z białą podłogą, ścianami i meblami. Zastosowanie tego triku w małej kuchni może "wymazać" granice ciasnej przestrzeni i stworzyć iluzję przestrzeni. Aby wnętrze małej kuchni w bieli nie wydawało się zbyt sterylne, należy użyć kilku odcieni bieli i połączyć kontrastujące ze sobą tekstury. Na przykład fronty kuchenne mogą być błyszczące, ściany mogą być ceglane, a fartuch może być szklany.

Kuchnia jednorzędowa lub kuchnia narożnikowa do kuchni w bloku 

Kuchnia w kształcie litery L lub kuchnia jednorzędowa. W większości przypadków układ narożnikowy jest optymalny dla małej kuchni. Po pierwsze, jest kompaktowy, a po drugie, pozwala wykorzystać dwie sąsiednie ściany i narożnik między nimi do ustawienia kuchenki, zlewozmywaka i lodówki na zasadzie "trójkąta roboczego". Wiele zależy jednak od kształtu pomieszczenia i powierzchni podłogi. Na przykład w bardzo małych kuchniach (do 5 metrów kwadratowych) najlepiej sprawdza się kuchnia jednorzędowa. Aby zapewnić jak największą wygodę, stanowiska pracy powinny być rozmieszczone w następującej kolejności: lodówka - zlew - blat roboczy - kuchenka. Jeśli Twoja kuchnia jest wąska, kuchnia dwurzędowa może być rozwiązaniem dla Ciebie. Najważniejsze jest, aby między meblami było co najmniej 100 cm wolnej przestrzeni. 

Generalny remont kuchni w bloku 

Tak, przebudowa zawsze komplikuje, opóźnia i zwiększa koszty remontu, ponieważ trzeba przygotować projekt i uzyskać pozwolenie od inspektoratu mieszkaniowego. Najlepsze efekty przyniesie jednak zmiana wystroju wnętrz. Oto 3 możliwe rozwiązania pozwalające zoptymalizować przestrzeń:

  • Połączenie małej kuchni z pokojem dziennym. Chociaż nie zwiększy to powierzchni podłogi, pomoże stworzyć bardziej przestronną i nowoczesną atmosferę.
  • Połączenie z loggią. Częściowe lub całkowite powiększenie przeszklonej i izolowanej loggii doda kuchni kilka lub trzy dodatkowe metry i, co ważne, sprawi, że stanie się ona lżejsza.
  • W niektórych przypadkach kuchnia może być połączona z przedpokojem lub korytarzem.

Aby uniknąć wizualnego bałaganu, pomieszczenie należy podzielić na strefy, zarówno fizycznie, jak i wizualnie. Oto kilka pomysłów:

  • tworzenie stref z różnymi wykończeniami podłóg, ścian i/lub sufitów. Na przykład kuchnia może być wyłożona płytkami, a salon/przedpokój - parkietem. Sufit o różnych poziomach byłby również dobrym rozwiązaniem w kuchni, ponieważ pomógłby ukryć niektóre ciągi serwisowe i podzielić przestrzeń.
  • Użyj mebli jako przegrody. Na granicy między kuchnią a salonem można umieścić sofę, konsolę, stół wyspowy, regał lub barek śniadaniowy. Upewnij się, że przegroda nie zasłania światła słonecznego.
  • Podział na strefy za pomocą przegród. Mogą być niskie (używane jako stolik barowy lub półwysep), szklane (aby wpuszczać światło do pomieszczenia) lub jako drzwi przesuwne. 

Należy pamiętać, że otwarty plan piętra ma swoje wady: brak prywatności, konieczność utrzymywania porządku w obu pomieszczeniach przez cały czas oraz przenikanie hałasu i zapachów do całego mieszkania.

kuchnia w bloku

Przerób parapet

Na przykład można go wbudować w szafkę kuchenną lub zamienić w ladę barową. W praktyce jest to trochę kłopotliwe, ale to naprawdę przydatny pomysł do małej kuchni. Należy tylko pamiętać o wykonaniu kilku otworów w parapecie, aby umożliwić cyrkulację ciepłego powietrza. W przeciwnym razie okna będą zaparowywać, powodując pleśń. 

Bezdrzwiowa kuchnia w bloku 

Drzwiczki na zawiasach "zjadają" dużo miejsca i zagracają małą kuchnię, dlatego warto z nich zrezygnować. Zamiast tego można po prostu pozostawić otwór drzwiowy otwarty za pomocą listew, zrobić z niego łuk, zawiesić zasłonę lub zamontować drzwi przesuwane. Należy pamiętać, że otwarte przejście powoduje pewne niedogodności. Na przykład zapachy jedzenia z większym prawdopodobieństwem przenikną do wszystkich sąsiednich pomieszczeń, a wszelkie hałasy z kuchni będą słyszalne w całym mieszkaniu. 

Korzystanie z wbudowanych sprzętów AGD w kuchni w bloku 

Można zaoszczędzić miejsce w kuchni, korzystając z urządzeń AGD. Po pierwsze, należy upewnić się, że są one wbudowane, a nie zainstalowane na stałe. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko cenne centymetry, ale także stworzyć jednolity, spójny wygląd frontów w obszarze roboczym. Po drugie, jeśli to możliwe, należy używać mniejszych urządzeń. Na przykład zmywarka o szerokości 45 cm będzie lepszym rozwiązaniem niż standardowa zmywarka, a płyta kuchenna będzie miała dwa palniki zamiast czterech. Po trzecie, staraj się wybierać urządzenia wielofunkcyjne, takie jak multicooker lub kuchenka mikrofalowa. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, musisz wykorzystać wysokość ściany i usatwić na niej wysokie szafki stojące

kuchnia z półwyspem

Wielofunkcyjne meble do jadalni 

Poniższe wskazówki zostały opracowane z myślą o małych i bardzo małych pomieszczeniach: stół w jadalni powinien zostać zastąpiony przez barek, stół rozkładany lub stolik kawowy dla osób prowadzących mobilny tryb życia. Jeśli mini stolik nie jest dla Ciebie odpowiedni, wybierz tradycyjny prostokątny lub kwadratowy stolik, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Meble powinny być lekkie i kompaktowe. Dobrze byłoby, gdyby stół był składany i/lub miał wbudowane szuflady do przechowywania drobiazgów. Wybierając stół do jadalni lub np. ladę barową, staraj się nie kupować mebli zbyt dużych, ale też nie za małych. Należy pamiętać, że na jedną osobę przypada siedzenie o szerokości około 60 cm. Głębokość blatu roboczego powinna wynosić co najmniej 45 cm. Krzesła do małej kuchni, które są lekkie i dobrze wyglądają. Jeśli często przyjmujesz gości, zaopatrz się w składane krzesła, które można złożyć i powiesić na ścianie, gdy nie są potrzebne. Przezroczyste krzesła z poliwęglanu to świetny pomysł do małej kuchni. W końcu dzięki swojej "niewidzialności" w ogóle nie zagracają wnętrza, można je układać jeden na drugim, prawie się nie rysują, nie tłuką, są łatwe w czyszczeniu i niewiele ważą.

Przy opracowywaniu kolorystyki wnętrza nie więcej niż 2-3 kolory

Kolorystykę można zestawić w taki sposób, aby uniknąć wrażenia przeładowania i uporządkować pomieszczenie. Ciemne i jaskrawe kolory są całkowicie dopuszczalne w małej kuchni, ale tylko w niewielkich dawkach i na neutralnym tle. Kilka przykładów zastosowania tej zasady można zobaczyć tutaj.

Wykończenie kuchni w bloku "złudzeniem optycznym"

Najlepiej byłoby, gdyby ściany w małej kuchni były monochromatyczne, ale niektóre rodzaje nadruków i wzorów mogą optycznie powiększyć przestrzeń: Jeśli pomalujesz jedną ścianę akcentową w szeroki poziomy pas, przestrzeń wyda się optycznie szersza. Świetnie nadaje się do dużych i wąskich pomieszczeń, ale nie do niskich. Możesz zmienić postrzeganie małej kuchni, stosując fototapetę z obrazem, który ma perspektywę. Może to być na przykład leśna ścieżka, ulica miejska lub autostrada. Małe kuchnie często mają niskie sufity. Tapety w pionowe pasy lub z pionowymi wzorami, takimi jak drzewa, mogą pomóc skorygować to niedociągnięcie w zabudowie. To prawda, wszelkie verticale nieco zawężają przestrzeń, dlatego należy je stosować z umiarem, np. tylko na jednej ścianie. Tapeta w romby, jak ta poniżej, może pomóc w podniesieniu sufitu w małej kuchni w bloku. Przy okazji, duże i jaskrawe wzory i nadruki są przeciwwskazane w małej kuchni, ponieważ wizualnie przytłaczają wnętrze i sprawiają, że przestrzeń staje się jeszcze mniejsza. Podobna zasada działa w przypadku wykończenia podłogi: Deski podłogowe/panele/płytki w małej kuchni najlepiej układać po przekątnej. Jeśli kuchnia jest wąska, podłoga z paneli/ desek powinna być ułożona w poprzek pomieszczenia. Zaleca się układanie pojedynczych pasów podłogi/laminatu w rozproszony lub jodełkowy wzór w małych kawałkach.

projekt kuchni

Oświetlona kuchnia w bloku 

Aby mała kuchnia w bloku sprawiała wrażenie przytulnej i przestronnej, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Powinna być równomiernie rozłożona, bez ostrych cieni, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się zbyt małe. Zwykły schemat "żyrandol centralny + oświetlenie meblowe" w małym, a tym bardziej w wąskim pomieszczeniu, może tylko zaszkodzić. Zamiast tego oświetlenie punktowe wokół sufitu lub kinkiety zamontowane równomiernie na ścianach pozwolą uzyskać pożądany efekt miękkiego światła.

Żyrandol sufitowy/wieszak powinien być zawieszony na wysokości 70 cm tuż nad stołem jadalnym.

Minimum wystroju i dekoracji w kuchni w bloku 

Na przykład magnesy, które przywozisz z podróży, należy zdjąć z lodówki i zabrać do domku. W przeciwnym razie wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia ciepłego i zachęcającego. Do udekorowania małej kuchni w bloku wystarczą żywe rośliny, kilka obrazów/plakatów, zegar na ścianie i kilka ładnych naczyń.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾