Zasada trójkąta roboczego w kuchni
Pierwsza zasada kuchennej ergonomii: jak stworzyć trójkąt roboczy w kuchni?
Ergonomia kuchni opiera się na kilku zasadach, z których najważniejszą jest zasada trójkąta roboczego w kuchni. Stosując się do tych zasad, można stworzyć naprawdę wygodną kuchnię. Ergonomią po raz pierwszy zajęli się w ubiegłym wieku naukowcy niemieccy. Jak sprawić, by przygotowywanie posiłków zajmowało mniej czasu, a gospodyni domowa mniej się męczyła? Optymalizujesz ruch w kuchni, znajdując najbardziej dogodne strefy gotowania. Aby tego dokonać, naukowcy analizowali ruchy kobiet wzdłuż frontu kuchennego, mierząc przebyte odległości i mierząc czas ich ruchu. Ich badania ujawniły trzy ośrodki aktywności, w których gospodynie spędzają najwięcej czasu: obszar przechowywania, obszar przygotowywania posiłków i obszar gotowania. Niemcy stworzyli zasadę kuchennego trójkąta roboczego, która do dziś stanowi podstawę ergonomii kuchennej.
Zasady planownania kuchennego trójkąta roboczego
Zasada trójkąta roboczego mówi, że główne obszary robocze - lodówka, zlewozmywak i kuchenka - muszą tworzyć trójkąt równoboczny o bokach długości półtora metra. Dzięki takiemu układowi człowiek podczas przygotowywania potraw będzie poruszał się po najkrótszej drodze, a w rezultacie zaoszczędzi czas i wysiłek. rozmieszczenie stref roboczych względem siebie powinno powtarzać codzienne trasy w kuchni i nie zaprzeczać logice procesów: wyjmowania produktów, mycia, krojenia, gotowania na kuchence. Należy również wziąć pod uwagę odległość między wierzchołkami trójkąta - około dwóch kroków lub półtora metra. Nawet jeśli masz bardzo dużą kuchnię, postaraj się umieścić punkty w odległości nie większej niż 2,7 m od siebie. Podczas planowania kuchni należy wyznaczyć linię pomiędzy węzłami kuchennego trójkąta roboczego. Czyli upewnić się, że na drodze nie ma żadnych przeszkód: żadnych krzeseł, postumentów, wystających rogów. Nic nie powinno utrudniać swobodnego przemieszczania się między strefami. Narożnik wyspy kuchennej nie może wystawać więcej niż 30 cm w przestrzeń trójkąta. W zależności od układu kuchni, ergonomia będzie się różnić. Z matematycznego punktu widzenia trójkąt równoramienny niekoniecznie jest trójkątem równoramiennym. Niezależnie jednak od układu, możliwe jest stworzenie optymalnej trasy bez zbytniego odchodzenia od standardów kuchennego trójkąta roboczego.
Kuchnia w układzie jednorzędowym
W przypadku układu jednorzędowego najlepszym rozwiązaniem ergonomicznym jest umieszczenie zlewozmywaka na środku, a lodówki i płyty grzewczej po obu stronach. Gotowanie będzie musiało odbywać się w jednej linii, dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość. Między zlewozmywakiem a płytą kuchenną powinno być 80-90 cm, a między zlewozmywakiem a lodówką 40-50 cm. Lodówkę można również umieścić poza frontem kuchni, na przykład przy sąsiedniej ścianie. Najlepiej jest umieścić go bliżej zlewu. W tym układzie trójkąt jest już utworzony. Jeśli pozwala na to przestrzeń kuchenna, należy umieścić dodatkowy blat roboczy - wyspę. Umieść kuchenkę lub zlewozmywak na szczycie wyspy - takie rozwiązanie pozwala na stworzenie "trójkąta roboczego" jak najbardziej zbliżonego do standardów ergonomicznych.
Kuchnia w układzie dwurzędowym
Kuchnia dwurzędowa dzieli front kuchni na dwie jednostki ustawione równolegle do siebie. Po jednej stronie znajduje się zlewozmywak i płyta grzewcza, oddzielone blatem roboczym, a po przeciwnej stronie jest miejsce do przechowywania z lodówką i szafkami.
Kuchnia w kształcie litery L
W układzie narożnym fronty kuchenne umieszczone są wzdłuż dwóch sąsiadujących ścian. Jest to najbardziej ergonomiczny układ narożnika. Tak naprawdę kuchnia w kształcie litery L sama tworzy trójkąt roboczy. Standardowy układ to zlew w rogu oraz lodówka i płyta grzewcza po obu stronach.
Kuchnia w kształcie litery U
Najbardziej logicznym i ergonomicznie poprawnym układem kuchni jest taki, który przebiega wzdłuż trzech sąsiadujących ze sobą ścian. Kuchnia w kształcie litery U tworzy idealny trójkąt równoramienny lub równoboczny ze zlewem w górnym rogu.
Trójkąt roboczy w kuchni i jego praktyczność
Trójkąt jest punktem wyjścia do planowania kuchni, ale na nim się nie kończy. Istnieje wiele innych szczegółów, które wpływają na łatwość użytkowania sprzętu kuchennego. Każdy element kuchni ma swój własny "obszar otwarcia". Należy o tym pomyśleć już na etapie planowania, aby przy otwartych drzwiach lodówki, szafek i piekarnika nie blokowały one przejścia. Po obu stronach płyty grzewczej należy pozostawić co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni. Przyda się to, gdy trzeba będzie pilnie zdjąć gorącą patelnię z kuchenki lub umieścić w niej pokrojone składniki. Minimalna wysokość po obu stronach zlewozmywaka wynosi 45 cm. Standardowa wysokość blatu roboczego wynosi 85 cm i jest odpowiednia dla osób o wzroście 160-170 cm. Dopasuj wysokość dolnych szafek do swojego wzrostu: odpowiednia powierzchnia robocza znajduje się tuż poniżej talii. Dokładniej, 15 cm od zgiętego łokcia. Główny blat roboczy najlepiej umieścić pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką. Jest to uzasadnione logiką działania: myjesz jedzenie, kroisz je, a następnie wysyłasz do kuchenki. Szafki wiszące powinny znajdować się na takiej wysokości, aby można było dosięgnąć do drugiej półki bez konieczności stawania na palcach. Nie należy umieszczać płyty grzewczej i zlewozmywaka bliżej niż 60 cm od siebie, aby zapobiec rozpryskiwaniu wody na gorącą patelnię. Na ergonomię kuchni duży wpływ mają różne rodzaje urządzeń do przechowywania: szyny, haczyki, pojemniki, dodatkowe półki. Dzięki tym pomocom znajdzie się miejsce dla każdej rękawicy do piekarnika. Aby ułatwić poruszanie się i otwieranie drzwi, szerokość między dwoma rzędami mebli powinna wynosić co najmniej 120 cm i nie więcej niż 180 cm przy projektowaniu układów równoległych lub typu N. Trójkąt roboczy w kuchni jest szczególnie ważny dla wszystkich fanatyków gotowania.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾