Projektowanie kuchni

Propozycje kuchni w układzie jednorzędowym

Kuchnia jednorzędowa - sekrety wygodnego układu od projektanta

Jakie są proste kuchnie, jak wybrać wygodny zestaw kuchenny z układem jednorzedowym? Kuchnia jednorzędowato wariant układu, w którym wszystkie elementy zestawu kuchennego są rozmieszczone wzdłuż jednej ściany. Ustawienie lodówki, zlewu i kuchenki w jednym rzędzie nie zawsze jest wygodne dla gospodyni: taki układ narusza zasadę trójkąta - główną zasadę ergonomii kuchni. Z tego powodu, jeśli pozwala na to przestrzeń, proste szafki kuchenne są często łączone z wyspami lub półwyspami.

Kogo można wyposażyć w kuchnię jednorzędową?

 • Jeśli masz małą kuchnię, nie gotujesz dużo i nie potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania.
 • Twoja kuchnia jest bardzo prosta: wąska, podłużna, z nawisami, wnękami, niewygodnymi drzwiami lub dostępem do balkonów.
 • Mieszkanie jest typu studio lub kuchnia jest połączona z salonem.
 • mieszkasz sam / jesteś młodą rodziną bez dzieci
 • Nie lubisz zbyt często gotować, wystarczy Ci najprostszy zestaw urządzeń AGD 
 • W standardowej kuchni chcesz mieć w pełni funkcjonalną jadalnię: duży stół z krzesłami lub, małą prostą sofę, czy narożnik.

Zalety kuchni jednorzędowej

Jest to najłatwiejsza opcja, jeśli sam projektujesz kuchnię.

 • Najtańsze są proste szafki kuchenne. Kuchnia jednorzędowa jest wyraźnie tańsza niż kuchnia w kształcie litery U lub narożna o podobnych wymiarach, ponieważ nie zawiera najdroższych modułów - szafek narożnych i szafek końcowych.
 • I jest kompaktowy. Zajmuje ona mniej miejsca niż kuchnia narożna, mniej rzuca się w oczy i sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.
 • W kuchni liniowej nie ma narożników, do których trudno dotrzeć. A to oznacza, że nie trzeba kupować drogich elementów wyposażenia, takich jak "magiczny narożnik" czy "karuzela". Wszystkie szafki i szuflady są w pełni dostępne, dzięki czemu wszystko, czego potrzebujesz, jest zawsze pod ręką.
 • Jeśli chcesz kupić gotową, niedrogą kuchnię lub zbudować kuchnię modułową, lepszym wyborem będzie urządzenie jednorzędowe. Najłatwiej jest wejść do pokoju. Jeśli jednak układ Twojej kuchni jest nieregularny, a ściany są "krzywe", wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie kuchnia prosta na wymiar.
 • Sprawdzi się zarówno w małej kuchni lub niewielkiej kawalerce, jak i w przestronnym, otwartym mieszkaniu.

Wady kuchni jednorzędowej 

 • Zasada trójkąta nie sprawdza się w jednorzędowym układzie kuchni. W kuchni jednorzędowej zawsze będzie mniej ergonomii niż w kuchni w kształcie litery U.
 • Jeśli kuchnia jednorzędowa jest długa (ponad 3-4 metry), będzie niewygodna w użyciu. Każdego dnia spędzasz dużo czasu i energii, biegając tam i z powrotem między lodówką, zlewem i płytą kuchenną.
 • Jeśli Twoja kuchnia jest mała i musisz w niej zmieścić również lodówkę, będziesz miał trudności z wykonaniem blatu o odpowiedniej długości.

Biała kuchnia

Mała kuchnia w projekcie - wskazówki od profesjonalistów.

Minimalna długość prostej kuchni, która jest wygodna w użyciu, wynosi 2,5 metra.

Odsuń zlewozmywak od ściany, aby nie uderzać łokciem o ścianę.

Każdy projekt kuchni zaczyna się od tylnej ściany. Zlewozmywak umieszcza się w miejscu, w którym znajdują się już krany, zazwyczaj w rogu. W prostej kuchni zlewozmywak znajduje się zwykle w rogu. Jest to duża wada umywalki umieszczonej blisko ściany - podczas zmywania łokieć będzie przylegał do ściany. Rozumiesz? To jest niezręczne! Zwłaszcza jeśli ściana znajduje się po prawej stronie. Rozwiązanie: poszerz szafkę zlewozmywakową - nie o 600, ale o 700-800 mm - lub dodaj wysuwany stojak na butelki na krawędzi zlewozmywaka, aby pozostawić niewielki fragment blatu między krawędzią komory a ścianą. Można ją przykryć klapą zlewu lub umieścić w niej suszarkę do naczyń. Jeśli Twoja kuchnia ma nie więcej niż 2,5 metra długości, możesz łatwo usunąć zlew z drogi. Jeśli masz prostą kuchnię, najlepiej będzie, jeśli zlew znajdzie się pośrodku, między lodówką a kuchenką. Jeśli jednak kuchnia jest długa, trudniej będzie przenieść media - potrzebna będzie pompa. Umieść zmywarkę do naczyń i pralkę jak najbliżej zlewu. Im bliżej siebie są linie, tym lepszy będzie odpływ. Nie trzeba też daleko nosić brudnych naczyń.

Preferuj głębokie szuflady

Jeśli masz wąską kuchnię w układzie jednorzędowym i zdecydowałeś się na kuchnię o prostym planie, upewnij się, że szafki dolne mają głębokość co najmniej 60 cm. Pozwoli to zrekompensować brak miejsca do przechowywania. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy szafkami a przeciwległą ścianą/stołem jadalnym należy pozostawić co najmniej metr wolnej przestrzeni, w przeciwnym razie kuchnia będzie zbyt ciasna.

Główna powierzchnia robocza znajduje się między zlewozmywakiem a kuchenką

Jeśli chodzi o ergonomię, pomiędzy zlewozmywakiem a płytą kuchenną należy stworzyć centralną powierzchnię roboczą do krojenia warzyw i innych prac związanych z żywnością. Optymalna długość wynosi od 40 do 80 cm. Wszystko, co krótsze, byłoby niewygodne, a to, co dłuższe, byłoby stratą wysiłku. Jeśli masz bardzo małą kuchnię (np. kawalerkę lub aneks kuchenny), wybierz kompaktową płytę dwupalnikową lub trzypalnikową. Te ostatnie mają szerokość około 45 cm zamiast standardowych 60 cm, ale niewiele tracą na funkcjonalności.

Między płytą grzewczą a chłodziarko-zamrażarką należy pozostawić odstęp o szerokości co najmniej 15 centymetrów.

Blat roboczy pomiędzy płytą grzewczą a lodówką spełnia kilka ergonomicznych funkcji: po pierwsze, potrzebujesz miejsca do odkładania żywności, a po drugie, chroni bok lodówki przed rozpryskami tłuszczu i wysoką temperaturą (zwłaszcza jeśli masz płytę gazową).

Jeśli Twoja prosta kuchnia jest długa, zastosuj wysokie szafki kolumnowe

Jest w nich dużo miejsca na lodówkę, duże rozkładane fotele, piekarnik, mikrofalówkę i ekspres do kawy. A jeśli chcesz, możesz w szafce zmieścić nawet pralkę. Szafki typu walk-in są doskonałym uzupełnieniem projektu kuchni typu studio, ponieważ są mniej zagracone i lepiej harmonizują z meblami w salonie.

Zamów kuchnię z szafkami górnymi do sufitu lub antresolami

Wybierz wysokie szafki o wysokości 900-920 mm zamiast typowych szafek ściennych o pełnej wysokości 700-720 mm. Jest więcej miejsca do przechowywania, a wysokie szafki wizualnie podciągają kuchnię do góry - to przydatna cecha, jeśli chcesz optycznie zwiększyć wysokość sufitu. Alternatywnie można zaprojektować prostą kuchnię jednorzędową z szafkami na zawiasach w dwóch poziomach. Górna część jest idealna do przechowywania rzeczy, których używasz najrzadziej. Ponadto fronty doskonale maskują komin i sprawiają, że prosty projekt kuchni staje się harmonijny i spójny.

Półwysep lub wyspa sprawią, że kuchnia jednorzędowa będzie wygodniejsza

Jeśli masz otwartą kawalerkę lub salon z kuchnią i dysponujesz wolną przestrzenią, zaplanuj prostą kuchnię z półwyspem (wymaga mniej miejsca) lub wyspą. Zazwyczaj służą one jako blat roboczy lub barek śniadaniowy, a Ty będziesz mieć dodatkowe szafki do przechowywania. Pomiędzy szafką kuchenną a półwyspem/nawierzchnią należy pozostawić szczelinę o szerokości co najmniej 100-120 cm, w przeciwnym razie nie będzie można łatwo korzystać z szafek.
Prosta kuchnia z barem śniadaniowym może być urządzona bez stołu jadalnego, ale bardzo ważne jest, aby wybrać do niej wygodne stołki barowe.

Wybierz wąskie urządzenia, jeśli kuchnia jest mała

W prostej kuchni każdy centymetr jest cenny. Wąska zmywarka o szerokości 45 cm zapewni miejsce na wygodny zlewozmywak dwukomorowy.

 Układ jednorzędowy wzywa meble do wtopienia się w ścinę 

Czy chcesz, aby Twoja kuchnia "zniknęła" w salonie lub pracowni? Zamów puste, gładkie fronty w odcieniu ściany (najlepiej sprawdzają się jasne odcienie).

Jasna kuchnia

Czy lepsza jest kuchnia o układzie jednorzędowym czy narożnym?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie: wszystko zależy od tego, jakie zwyczaje ma Twoja rodzina i jakimi danymi dysponuje mieszkanie. Takie wnioski wyciągnęliśmy na podstawie opinii czytelników naszej strony internetowej oraz osób odwiedzających popularne fora internetowe:

 • Prosta kuchnia jednorzędowa jest wygodniejsza, jeśli chcesz mieć pełną jadalnię lub mini salon z sofą.
 • Mała, prosta kuchnia jest zdyscyplinowana, co sprawia, że regularnie pozbywasz się śmieci i kupujesz tylko to, co niezbędne - nie ma gdzie przechowywać bezużytecznych rzeczy.
 • Liniowy element w kuchni w studio lub salonie będzie wyglądał schludniej i bardziej uporządkowany. Zwłaszcza jeśli wnętrze jest minimalistyczne lub w stylu skandynawskim. Kuchnia narożna zajmuje więcej miejsca i bardziej przyciąga wzrok.
 • Jeśli masz dużo małych urządzeń AGD, zawsze kupujesz dużo produktów spożywczych i spędzasz dużo czasu w kuchni, wybierz układ szafek narożnych.

Proste meble do kuchni i pokoju dziennego

W kawalerkach dobrze sprawdzają się kuchnie wolnostojące lub z barem śniadaniowym. Jest to też dobra opcja dla studia.  W przypadku mieszkania typu studio dobrym pomysłem jest prosta kuchnia z dwiema komorami po obu stronach, jedną z wbudowaną lodówką, drugą z piekarnikiem i zintegrowanymi szafkami.
Rozważmy projekt kuchni z szafkami na zawiasach w dwóch rzędach. Pierwszy poziom może mieć standardową głębokość (zwykle 300-350 mm), a szafki górne mogą mieć taką samą głębokość jak szafki dolne (570-600 mm). Dobre pomysły można znaleźć na zdjęciach poniżej.
Jeśli kawalerka jest bardzo mała (18-30 m2), dobrym rozwiązaniem może być prosty układ kuchni o długości do 2,5 metra. W małych kuchniach planowanie bezpośrednie jest czasem jedynym możliwym rozwiązaniem. Przykłady z prawdziwych mieszkań można zobaczyć na zdjęciach:

Zabudowa małych kuchni 2,3 i 4 metrowych

Niezależnie od wielkości, w komodzie jest wystarczająco dużo miejsca na szuflady i urządzenia, a wysoka komoda często eliminuje konieczność stosowania szafek wiszących.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾