Projektowanie kuchni

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L, U oraz kuchnię z wyspą

 

Kuchnie w kształcie L, U oraz kuchnie z wyspą- wszelkie porady, zasady oraz wskazówki.

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że szukasz odpowiedzi na pytanie: jaki układ kuchni jest najlepszy. Jak to zrobić, żeby było wygodnie i żebyś nie musiała biegać kilometrami podczas gotowania. Poniżej przedstawiamy, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kuchni. Pokażemy Ci również każdy układ, abyś mógł go sobie zwizualizować i wybrać najlepszy dla siebie.

Podstawowe zasady ergonomicznego układu

Właściwy układ zależy od tego, gdzie w mieszkaniu znajduje się kuchnia, jak jest duża oraz gdzie są zainstalowane instalacje wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne. Należy również wziąć pod uwagę, ile osób będzie korzystało z kuchni. Wszystkie te kwestie należy wcześniej przemyśleć. Jeszcze przed zamówieniem mebli. Oto kilka wskazówek dotyczących planowania kuchni, które pomogą Ci stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń.

Trójkąt roboczy. Co to jest?

Trójkąt roboczy to najistotniejsza rzecz podczas planowania nowej kuchni. To twoja droga przez proces gotowania. Najpierw wyjmuje się coś z lodówki, następnie myje i kroi w plastry. W ten sposób powstaje trójkąt: lodówka - zlew - stół. Obszary te powinny być od siebie równomiernie oddalone. Jednak rzadko się to zdarza, więc wystarczy przestrzegać zasady rozmieszczania z zachowaniem jak najmniejszych odległości między strefami.

  • Zlew. Jest to pierwsza rzecz, którą należy wziąć pod uwagę podczas planowania. Nie zaleca się umieszczania go w dużej odległości od odpływu. W przeciwnym razie zapewnione będą stałe blokady. W związku z tym, na podstawie jego lokalizacji, należy przystąpić do alokacji przestrzeni dla pozostałych obszarów.
  • Płyta grzewcza i piekarnik. Jeśli to możliwe, należy pozostawić co najmniej 40 cm odstępu między płytą grzewczą a zlewozmywakiem. Dzięki temu nie ma ryzyka poparzenia się gorącą parą lub ogniem podczas zmywania naczyń. Blat roboczy znajduje się tuż obok zlewu. Wpisuje się w zasadę trójkąta. Wszystko, czego potrzebujesz, jest na wyciągnięcie ręki.
  • Lodówka. Tradycyjnie znajduje się on na skraju kuchni. I jest ku temu dobry powód. Umieszczona na środku lodówka stanowi dysonans estetyczny, a ponadto zabiera cenne miejsce na blacie roboczym. Nie jest to ani wygodne, ani atrakcyjne. Podczas instalowania chłodziarko-zamrażarki w rogu należy wziąć pod uwagę odległość otwarcia drzwi. Drzwi będą wystawać w głąb chłodziarki, a ściana będzie zasłaniać otwór. Możesz też zapomnieć o szufladach w zamrażarce - nie będą się wysuwać.

Jeśli planujesz zamontować wysoką szafkę lub ozdobny blat, zrób to na krawędzi. Z tych samych powodów, co w przypadku układu chłodziarki. Jest wygodniejszy i ładniej wygląda.

JAsna kuchnia


Możliwości aranżacji kuchni w kształcie liter L, U oraz kuchni z wyspą. 

Kuchnie w kształcie litery "L" 

Najczęściej spotykany układ w kuchni w kształcie kwadratu lub studia. Jest to najwygodniejszy układ, ponieważ można go zaplanować, pamiętając o zasadzie trójkąta roboczego. Odpowiednie do małych i średnich kuchni o powierzchni do 14 metrów kwadratowych. Nie nadaje się do mniejszych, podłużnych pomieszczeń ani do dużych kuchni.

  • Zalety: Jadalnia jest harmonijnie wkomponowana, a wszystkie urządzenia są wygodnie rozmieszczone.
  • Wady: nie zawsze pasuje do bardzo małej kuchni o powierzchni 5-8 metrów kwadratowych. Czasami lepiej jest wybrać inną opcję.

Kształt litery "U" i kuchnia z półwyspem

Odpowiednie do kuchni o powierzchni ok. 14 m2. W tym przypadku kuchnia jest rozplanowana z trzech stron wzdłuż ścian. Każdy element trójkąta roboczego znajduje się na jednej z linii kuchennych. Układ ten jest również odpowiedni dla kawalerki lub przestronnej przestrzeni w połączeniu z pokojem dziennym. W tym przypadku moduły kuchenne umieszczono wzdłuż dwóch ścian, a trzecia strona pełni jednocześnie funkcję baru i jadalni. Ponadto strefuje przestrzeń i sprawia, że wygląda ona schludnie i estetycznie. Szafki kuchenne pod barem są odwracalne. Można je otwierać od strony pokoju dziennego i kuchni. Bardzo wygodne. A pojemność pamięci masowej jest w tym przypadku ogromna.

  • Zalety: Duża pojemność w kuchni i wygoda użytkowania.
  • Wady: Koszt. Taka kuchnia będzie kosztować więcej niż te opisane powyżej.

Kuchnia z wyspą

Ten typ układu kuchni wymaga wydzielenia dużej przestrzeni roboczej przed linią kuchenną wzdłuż ściany. Jest to układ, który można zastosować tylko w dużej kuchni o powierzchni co najmniej 20 metrów kwadratowych. I często nie spełnia swojego potencjału. Często jest to uzasadnione, ponieważ często jest to tylko na pokaz. Funkcjonalność jest tu również na najwyższym poziomie, ponieważ kuchnia sprawia wrażenie wygodnej i przestronnej. Tylko duża jej część pozostaje niewykorzystana. Ponadto, jeśli w kuchni zostanie zamontowana płyta grzewcza lub zlewozmywak, trzeba będzie pomyśleć o podłączeniu mediów i wentylacji. Dlatego też kuchnia z wyspą nie zawsze jest możliwa w mieszkaniu. Z kolei w domu jednorodzinnym taki układ jest uwzględniany już na etapie budowy.

  • Zalety: duża przestronność i estetyczne piękno kuchni.
  • Wady: Praktycznie niemożliwe do wdrożenia w mieszkaniu.

kuchnia z półwyspem

Zasady rozmieszczania elementów w kuchni

W przypadku małych pomieszczeń najlepszym wyborem jest układ prosty lub kuchnia w kształcie litery L. W przypadku przestronnych kuchni odpowiednie są kuchnie w kształcie litery U lub półwyspy. Kuchnie z wyspą będą dobrze wyglądać w domach prywatnych i bardzo przestronnych pomieszczeniach. Aby zwizualizować i zrozumieć, jaki układ będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, wykonaj pomiary i naszkicuj plan na papierze. Obecnie dostępnych jest wiele darmowych programów, które pomogą Ci zaprojektować kuchnię w modelu 3D. Skorzystaj z usług projektanta w salonie meblowym. Konsultant doradzi i narysuje układ, który najlepiej pasuje do Twojej kuchni.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾